سید حمید شاهنگیان
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳


سید حمید شاهنگیان

به جرات می توان حمید شاهنگیان را از شاخص ترین ، مهم ترین و پیشروترین آهنگسازانی دانست که در تولید نخستین و البته شاخص ترین سرودهای انقلابی فعالیت مشهود و تاثیرگذاری داشته است.

shahangian11.

سید حمید شاهنگیان  متولد سال 1325 در تهران می باشد. وی فارغ التحصیل رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد از کشور آمریکاست. او پس از فراغت از تحصیل از سال 1356 به فعالیت های موسیقی بر علیه رژیم پهلوی روی آورد. شاهنگیان را می توان نخستین آهنگساز و در برخی موارد شاعری دانست که به صورت کاملا مخفیانه و زیرزمینی به تولید سرودهای انقلابی پرداخت.
از جمله آثاری که توسط شاهنگیان در ماه های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی تهیه و تولید شد می توان به این سرودهای خاطره انگیز انقلابی اشاره کرد: 17 شهریور ، 13 آبان ، زندانی ، سرباز ، خمینی ای امام ، برخیزید ای شهیدان راه خدا و ای مجاهد.
شاهنگیان طی سه دهه اخیر در واحد موسیقی سازمان صدا و سیما نیز در مقام ملودی ساز با جمعی از خواننده های مشهور کشور در خلق قطعاتی با مضامین انقلابی و مذهبی به همکاری پرداخته است.
به جرات می توان حمید شاهنگیان را از شاخص ترین ، مهم ترین و پیشروترین آهنگسازانی دانست که در تولید نخستین و البته شاخص ترین سرودهای انقلابی فعالیت مشهود و تاثیرگذاری داشته است.

.

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...