موسیقی نواحی؛ بهترین انتخاب برای عرضه فرهنگ ما به دنیا
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴


داوود گنجه‌ای:

موسیقی نواحی؛ بهترین انتخاب برای عرضه فرهنگ ما به دنیا

وی با بیان اینکه باید از هر منطقه ایران بهترین‌های موسیقی نواحی و آئین‌های محلی انتخاب شود تا نمایانگر فرهنگ واقعی ایران در جشنواره‌های بین‌المللی همچون اکسپو میلان باشد، افزود: هر شکلی از موسیقی نواحی توسط هنرمندان شایسته ایرانی در صحنه‌های بین‌المللی اجرا شود، هنر ناب ایرانی را عرضه می‌کند.

 

 

 

 

139402291115388425329353راه‌نوا- داوود گنجه‌ای، نوازنده پیشکسوت کمانچه در گفت‌وگویی گفت: موسیقی نواحی بیانگر تاریخ ایران است. ما در دنیا جز پنج کشور بر‌تر در حوزه موسیقی نواحی هستیم؛ به همین دلیل این موسیقی ظرفیت بالایی برای معرفی فرهنگ ایران به دنیا در جشنواره‌های بین‌المللی دارد.

 

وی با بیان اینکه باید از هر منطقه ایران بهترین‌های موسیقی نواحی و آئین‌های محلی انتخاب شود تا نمایانگر فرهنگ واقعی ایران در جشنواره‌های بین‌المللی همچون اکسپو میلان باشد، افزود: هر شکلی از موسیقی نواحی توسط هنرمندان شایسته ایرانی در صحنه‌های بین‌المللی اجرا شود، هنر ناب ایرانی را عرضه می‌کند.

 

گنجه‌ای ادامه داد: ایران دارای تنوع منحصر به فرد آب و هوایی است. همچنین به تعداد مناطق و استان‌های کشور دارای تنوع کم‌نظیر موسیقیایی نیز هست. به همین دلیل ایران از این نظر در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و ضروری است به تعداد استان‌های کشور گروه‌هایی شایسته در اکسپو میلان حضور پیدا کرده و با اجرای برنامه‌های مختلف بخشی از فرهنگ منطقه خود را به نمایش گذارند.

 

این نوازنده کمانچه تاکید کرد: ملودی‌ها و ریتم‌های متفاوت موسیقی مناطق کشورمان که در نقطه‌ای عاشقانه و در جایی موسیقی کار است، در نقطه‌ای دیگر ریتم عارفانه دارد و در منطقه‌ای نوع حماسی و قهرمانی موسیقی است؛ دنیا را به حیرت وا می‌دارد. در اکسپوهای جهانی نیز بهترین‌ها از تمام دنیا حضور دارند و این صحنه‌ها محل تداخل و آشتی فرهنگ‎هاست.

 

این موسیقیدان تصریح کرد: موسیقی نواحی اصیل‌ترین ملودی‌ها و نواهای فرهنگ ماست و عظمت و اهمیت این موسیقی ‌می‌تواند بهترین انتخاب برای عرضه فرهنگ ما به دنیا باشد. همچنین سازهای سنتی ایران که قدمت تاریخی بسیاری دارند نیز مخاطبان بسیاری را در دنیا، جذب فرهنگ ایران می‌کند.

 

گنجه‌ای تصریح کرد: گروه‌های محلی و نواحی ایران از تمامی مناطق همچون آذربایجان، لرستان، خراسان و کردستان تاکنون مقام‌های شایسته‌ای را در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند که خود گویای این ظرفیت مهم فرهنگی برای ایران است.

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...