حمایت پنج دقیقه‌ای سیما از موسیقی، اوضاع فعلا همین است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴


هوشنگ جاوید:

حمایت پنج دقیقه‌ای سیما از موسیقی، اوضاع فعلا همین است

پژوهشگر موسیقی نواحی کشورمان با اشاره به تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود از کمبود فعالیت های پژوهشی و حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مرتبط با موسیقی نواحی انتقاد کرد.

 

 

 

 

1234راه‌نوا- هوشنگ جاوید؛ پژوهشگر پیشکسوت موسیقی نواحی که چندین طرح پژوهشی وی به دلیل تامین نشدن منابع مالی به سرانجام نرسیده است گفت: اوضاع و احوال بسیار بدی پیش آمده که دیگر نهادها و مجموعه های فرهنگی کمتر از کارهای پژوهشی حمایت می کنند. من طی چند ماه اخیر چندین طرح و کار پژوهشی به مراکز مختلف ارائه دادم که بسیار مورد قبول واقع شد اما وقتی زمان اختصاص بودجه رسید کارها بی‌نتیجه ماند و برای هیچ کس هم مهم نبود که چنین سرنوشتی برای این کارهای پژوهشی که من چند سال برای آنها تلاش کردم، رقم خورد.

 

وی ادامه داد: البته غیر از این آثار پژوهشی که به آن اشاره کردم و دوست هم ندارم بگویم این کارها چه بودند و کدام نهاد در دقیقه نود حمایت نکرد، چند کتاب آماده چاپ دارم که به احتمال فراوان تعدادی از آنها در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران منتشر می شود. «فرهنگ‌نامه موسیقی کار در ایران»، «نقش زن در موسیقی نواحی ایران»، «تاریخ نقالی در ایران از دوره تیموریان تا دوره صفوی» و «میراث پهلوانی در خراسان» آثاری هستند که هم اکنون در دست ناشر است و هر زمان که آنها صلاح بدانند منتشر می شود.

 

این پژوهشگر پیشکسوت موسیقی نواحی بیان کرد: بیش از سه سال است که درگیر انتشار آلبوم موسیقی «دو تار نوازی منطقه علی آباد کتول» به هنرمندی سیداحمد حسینی هستم که این اثر نیز در انتظار بودجه است، ضمن اینکه در همین زمینه بیش از ۱۶ آلبوم شامل کار آواهای مناطق مختلف کشور آماده انتشار دارم که این اثر ارزشمند نیز درگیر دریافت بودجه است و به دلیل شرایط نامساعد موسیقی کشور این موضوع نیز تا به امروز منتفی است.

 

جاوید در بخش دیگر صحبت‌هایش با اشاره به اینکه بیش از ۹ سال بود که در هیچ جشنواره ای حضور جدی نداشته است، بیان کرد: چند وقت پیش بنا به درخواست دفتر موسیقی وزارت ارشاد همراه با استاد منتظری برای داوری جشنواره زاگرس نشینان شهرستان بروجن از توابع استان چهارمحال و بختیاری دعوت شدم. بنده هم طبق وظیفه و دعوتی که شد داوری این جشنواره را انجام دادم و کار به خوبی به پایان رسید اما تا همین روز که با شما مصاحبه می کنم هنوز حق الزحمه داوری این جشنواره به بنده و استاد منتظری پرداخت نشده است. به هر حال این واقعیت است که موسیقی شرایط خوبی ندارد پس با این شرایط نباید انتظار ویژه ای داشت.

 

وی تصریح کرد: البته هر از چندگاهی سیستم های قطره چکانی حمایت از موسیقی وجود دارد و ما این سعادت را داریم که همراه با چند جوان فعال و مستعد موسیقی پنج دقیقه ای در برنامه «ساعت ۲۵» شبکه پنج حضور داشته باشیم و درباره موسیقی نواحی چند کلامی حرف بزنیم.

 

این نویسنده و مدرس موسیقی با تقدیر از اقدامات اخیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: اخیرا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نسبت به اجرا و حمایت از موسیقی نواحی فعالیت هایی را انجام داده که جای تحسین دارد. در حالیکه این مجموعه چنین دستورالعملی برای اجرا و برگزاری جشنواره های مرتبط با موسیقی نواحی و آیینی ندارد و این کار وزارت ارشاد است که باید جدی تر از گذشته دنبال کند.

 

جاوید در پایان عنوان کرد: برگزاری جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی، تولید آثاری با موضوعات «نعت خوانی» و «معراج نامه خوانی» موضوعاتی است که طی ماه های اخیر توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام گرفته است که به هر حال جای تقدیر دارد. از سوی دیگر بنده اخیرا با سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان نیز آلبومی را با عنوان «سحوری سپاهان» آماده کردم که در نوع خود اثر با کیفیتی است. البته برای من جالب توجه است که چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که باید الگوسازی چنین فضاهایی را در نظر بگیرد در ارائه چنین کارهایی پیش قدم نمی شود.

 

 

 

 

 

منبع: مهر

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...