عمیق‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشوراست
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۵


محمدمهدی سیار:

عمیق‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشوراست

محمدمهدی سیار، شاعر آیینی، گفت: عمیق‌ترین و پرمحتواترین اشعار به لحاظ اندیشه و همچنین عاطفی‌ترین و حماسی‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا سروده شده‌اند و رنگ و بویی از عرفان و معرفت عاشورایی در آن‌ها وجود دارد.

 

 

????? ??????راه‌نوا- محمدمهدی سیار شاعر آیینی کشور در تعریف شعر آیینی گفت: شعر آیینی واژه تازه‌ای برای همان شعر مذهبی و دینی در گذشته است. آیین دو معنی دارد که هم به معنی دین و هم به معنی مراسم و مناسک است؛ لذا هم به شعری که با موضوعات دینی سروده می‌شود آیینی می‌گویند و هم به شعری که در مراسم مذهبی استفاده می‌شود.

 

وی درباره سرانه مطالعه در کشورمان گفت: به نظر من ایرانی‌ها آنقدر که گفته می‌شود از کتاب دور نیستند. خواندن مطالب موجود در فضاهای مجازی هم نوعی از مطالعه است و اگر این زمان‌ها را در میان کتاب های خوب موجود در کشور تقسیم کنیم، وضعیت مطالعه در کشور بسیار بهتر خواهد شد. از کسی که کتاب نمی‌خواند می‌توان پرسید که چرا کتاب نمی‌خوانی اما اگر از کسی که کتاب می‌خواند پرسیده شود که چرا کتاب می‌خوانی مثل این است که بپرسید چرا آب می‌خوری یا چرا نفس می‌کشی.

 

سیار گفت: شعر خوب گفتن واقعا کار سختی است و برای کسانی که تجربه کمی در سرایش شعر دارند سخت‌تر است. حتی شاعران خوب هم در لحظاتی شاعرند و در لحظه‌ای شاعر نیستند و در لحظاتی که جوشش شعر به سراغ شاعر می‌رود اتفاقا همین کار سخت ناگهان آسان شده و یک شعر خوب سروده می‌شود.

 

این شاعر در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر تاریخچه شعر فارسی را مرور کنیم، می‌بینیم که بخش زیادی از آن ادای احترام شاعران به واقعه عاشورا است. عمیق‌ترین و پرمحتواترین اشعار به لحاظ اندیشه و همچنین عاطفی‌ترین و حماسی‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا سروده شده‌اند و رنگ و بویی از عرفان و معرفت عاشورایی در آن ها وجود دارد. قیصر امین‌پور که شاعر زندگی است و در تمام حوزه‌ها اشعار نابی سروده در زمینه عاشورا یکی از موفق‌ترین شاعرهاست و در کنار او دیگرانی مانند محمدکاظم کاظمی هم از شاعران خوب آیینی هستند که توصیه می‌کنم اشعار آن ها خوانده و در هیئت‌های عزاداری نیز از اشعار این شاعرها استفاده شود. 

 

سیار در پایان خاطرنشان کرد: خیلی اهل آرزو کردن نیستم و بیشتر دعا می‌کنم و دعایم این است که هم کتاب‌های خوبی نوشته شود و هم این کتاب‌ها به خوبی خوانده شوند.

 

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...