در شعر انقلاب «محدودیت موضِعی» داریم نه «محدودیت موضوعی»
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴


گفتگو با «میلاد عرفان پور»

در شعر انقلاب «محدودیت موضِعی» داریم نه «محدودیت موضوعی»

طبعا كسی كه شعرش و مواضع‌اش در راستای آموزه‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است شاعر انقلاب است و كسی كه با آرمان‌های انقلاب اسلامی زاویه دارد نمی‌تواند شاعر انقلاب قلمداد شود.

 

 

 

 

 

677458_587راه‌نوا- میلاد عرفان پور درباره تركیب «شعر انقلاب اسلامی» گفت: از نظر ما پسوند «انقلاب اسلامی» یك پسوند گفتمانی است، نه پسوندی كه فقط بر یك واقعه تاریخی صدق كند. بنابراین تعریف درست از شعر انقلاب اسلامی این است كه شعر انقلاب را شعری بدانیم كه در ذیل اهداف و آرمان‌ها و چارچوب‌های انقلاب اسلامی سروده شده باشد. اگر شعری در این چارچوب‌ها و اهداف قرار بگیرد شعر انقلاب اسلامی است و هیچ محدودیت موضوعی و قالبی نخواهد داشت.

 

وی ادامه داد: در این تعریف می‌توان به راحتی شعرهایی را كه در زمینه فرهنگ و آموزه‌های اسلامی سروده می‌شود در همین چارچوب انقلاب اسلامی مشترك دانست و از آنجا كه انقلاب اسلامی از آموزه‌های دین اسلام بهره می‌برد لذا از هم جدا نیستند و در یك چارچوب قرار می‌گیرند.

 

این شاعر گفت: وقتی این تعریف را بپذیریم، می‌توانیم شاعر انقلاب را هم تعریف كنیم. طبعا كسی كه شعرش و مواضع‌اش در راستای آموزه‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است شاعر انقلاب است و كسی كه با آرمان‌های انقلاب اسلامی زاویه دارد نمی‌تواند شاعر انقلاب قلمداد شود.

 

وی با بیان اینكه ما در شعر انقلاب محدودیت موضوعی نداریم، بلكه محدودیت موضعی داریم، افزود: هر گونه موضع شعری كه زاویه با آموزه‌های اصلی انقلاب اسلامی پیدا نكند می‌تواند شعر انقلاب باشد و لذا شاعران انقلاب شعرهای عاشقانه زیادی دارند كه می‌توان همه آن‌ها را در ذیل شعر انقلاب اسلامی راه داد.

 

عرفان‌پور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه تعیین مولفه و شاخصه برای شعر انقلاب اسلامی ضروری است، افزود: نه اینكه ما امروز این مولفه‌ها را تعیین كنیم، این مولفه‌ها از پیش هم وجود داشته بلكه ما باید آن‌ها را روشن‌تر سازیم. به نظر من قرآن منشور شعر انقلاب اسلامی است و ایمان و عمل صالح و آموزه‌های دینی مهم ترین مولفه‌های آن است اما در كنار این مقابله با ظلم و عدالت‌خواهی و… هم وجود دارد.

 

وی در پایان با مخالفت در برابر كسانی كه تعیین مولفه را برای شعر انقلاب اسلامی جایز نمی‌دانند، گفت: كسانی كه می‌گویند نباید شعر انقلاب اسلامی را تعریف و از این نظر محدود كرد، یا می‌گویند نباید مولفه‌ها و شاخصه‌هایی برای آن تعیین كرد، اهداف دیگری را دنبال می‌كنند. بیشتر این افراد چارچوب انقلاب اسلامی را قبول ندارند و آرمانخواهی انقلابی در شعر را برنمی‌تابند و لذا می‌گویند نباید برای شعر انقلاب اسلامی تعیین مولفه و تعریف كرد.

 

 

 

منبع: حوزه هنری

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...