آثار ذوالفنون خاک می‌خورند
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۴


مدیر برنامه‌های زنده‌یاد ذوالفنون در این‌باره توضیح داد

آثار ذوالفنون خاک می‌خورند

در حالی که نزدیک به چهار سال از درگذشت یکی از اسطوره‌های سه‌تارنوازی ایران می‌گذرد،‌ آثار این هنرمند همچنان خاک می‌خورد.

 

 

 

 

13901228222116218_PhotoLراه‌نوا- جلال ذوالفنون که خیلی‌ها او را با آثاری مانند «گل صدبرگ» و «آتش در نیستان» می‌شناسند، مدت‌هاست از دنیا رفته، اما آثار منتشرنشده‌ی زیادی از او باقی مانده است و گویا تهیه‌کنندگان در حوزه موسیقی تمایل و انگیزه‌ای برای انتشار آن‌ها ندارند.

 

مدیر برنامه‌های زنده‌یاد ذوالفنون در این‌باره توضیح داد: کارهای منتشرنشده‌ای از استاد ذوالفنون وجود دارد که برای انتشار آن‌ها به منابع مالی نیاز است. من چندبار درخواست برگزاری جلسه با آقای مرادخانی – معاون امور هنری وزارت ارشاد – را داده‌ام، اما هربار از دفتر او، برخوردهایی غیرفرهنگی دیده‌ام. تقریبا هرماه برای دیدار با ایشان درخواست داده‌ام، اما موفق به انجام این کار نشده‌ام.

 

وی افزود: سه ساعت و 45 دقیقه تارنوازی، چند قطعه گروه‌نوازی برای سه‌تار، 9 ساعت بداهه‌نوازی سه‌تار و هفت تصنیف که البته خواننده‌ای ندارد، از جمله آثار ذوالفنون هستند که منتشر نشده‌اند.

 

زنده‌یاد جلال ذوالفنون در سال 1316 در آباده متولد شد. در کودکی همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را از 10 سالگی در خانواده‌ای اهل موسیقی شروع کرد. او برای ادامه‌ی تحصیل به هنرستان ملی موسیقی رفت و در آنجا با سازهایی مانند تار و ویلن آشنا شد. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه‌ی تکنیک‌های سه‌تار برخوردار شد.

 

ذوالفنون سال‌های متمادی در زمینه‌ی تحقیق گام برداشت و کوشید جوانان را با این قلمرو آشنا کند. مهم‌ترین کار او پس از تحقیق، تدریس بود. جلال ذوالفنون آثار نوشتاری و صوتی فراوانی در زمینه‌ی موسیقی ایرانی از خود باقی گذاشته که از بین آن‌ها می‌توان آلبوم‌های «گل صدبرگ» و «آتش در نیستان» با صدای شهرام ناظری را نام برد. از دیگر آثار او نیز می‌توان به «مستانه»، «سرمستان» و «شب عاشقان» با صدای علیرضا افتخاری اشاره کرد.

 

سرانجام این هنرمند در 28 اسفندماه سال 1390 بر اثر خونریزی داخلی پس از جراحی قلب باز، در بیمارستان «البرز» کرج درگذشت و در قبرستان امامزاده طاهر دفن شد.

 

 

 

 

منبع: ایسنا

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...