«محمدمهدی سیار» برآمده از اندیشۀ انقلاب است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵


علی داوودی:

«محمدمهدی سیار» برآمده از اندیشۀ انقلاب است

علی داوودی گفت: سیار که برآمده از اندیشۀ انقلاب است، اشعارش نیز با رفتار و سلوک انقلاب و دفاع مقدس و اندیشه‌های امام خمینی(ره) همگام است و همۀ این اندیشه‌ها را با زبان شعر بیان می‌کند.

 

 

 

 

 

JamNewsImage12134955راه‌نوا- دهمین نشست «در کوچۀ آفتاب» ویژۀ سپاس از محمدمهدی سیار از سلسله نشست‌های محتوایی سالن یاس در سالن یاس برگزار شد.

 

علی داوودی در این مراسم گفت: سیار، شاعری آگاه و چهره‌ای دانشگاهی است و ایجاز و ایهام از جذاب‌ترین آرایه‌ها در اشعار اوست. دقت وی همچون قیصر امین‌پور در انتخاب کلمه و بافت شعر است.

 

وی اضافه کرد: سیار که برآمده از اندیشۀ انقلاب است، اشعارش نیز با رفتار و سلوک انقلاب و دفاع مقدس و اندیشه‌های امام خمینی(ره) همگام است و همۀ این اندیشه‌ها را با زبان شعر بیان می‌کند.

 

حسین گلستانی شاعر و منتقد نیز، پشتوانه و سبک شعر سیار را برگرفته از فلسفه و معرفت دانست و گفت: او زبان اجتماعی و اعتراضی فوق‌العاده‌ای دارد.

 

علی‌محمد مؤدب نویسندۀ مجموعه اشعار «عاشقانه‌های پسر نوح» گفت: سیار با وجود اینکه مجموعه‌های اندکی منتشر کرده اما از موفق‌ترین و مشهورترین شاعران جوان است.

 

وی از مجموعه اشعار منتشر شده در قالب کتاب «حق السکوت» گفت: این کتاب به‌عنوان کتاب سال برگزیده شد و سیار، شاهکارهایی در شعر آئینی و هیئت تولید کرده که در فضای مداحی بسیار اثرگذار بوده؛ یعنی همان‌گونه که شعرهای «میثم مطیعی» و «میلاد عرفان‌پور» جریان‌ساز است، اشعار این شاعر نیز در همین راستاست.

 

نویسندۀ مجموعه اشعار «عاشقانه‌های پسر نوح» دربارۀ این کار هنری سیار گفت: وی در این ترانه، درگیری ایران را با جهان استکبار به‌صورت تحلیلی و سنجیده بیان می‌کند؛ لذا در شعر مرگ بر آمریکا با یک بحث علمی و نه شعاری در قالب احساسی، توانسته کاملاً استدلال کند که چرا می‌گوییم مرگ بر آمریکا.

 

در این آیین، محمدمهدی سیار، مجموعه اشعار «حق السکوت» خود را به غلامرضا آقاسی تقدیم کرد و گفت: لذت غافلگیری شعر، خوشایند و دوست داشتنی است.

 

 

 

 

 

 

منبع: فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...