تجلیل از «آهنگران» تجلیل از یك فرهنگ است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۴


مراسم نكوداشت «صادق آهنگران» برگزار شد

تجلیل از «آهنگران» تجلیل از یك فرهنگ است

تجلیل از آهنگران در واقع تجلیل از یك فرهنگ است؛ فرهنگی كه ما به‌شدت به آن نیاز داریم و آن هم فرهنگ دفاع مقدس است.

 

 

 

 

13940705001155_70348_PhotoLراه‌نوا- مراسم تجلیل و بزرگداشت حاج صادق آهنگران با عنوان «حماسه‌خوان صادق» یکشنبه ۵ مهرماه با حضور مسؤولان لشکری، کشوری، فرهنگی و هنری در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

 

سجاد نوروزی رئیس فرهنگسرای اندیشه در سخنانی با تاکید بر این که برای پاسداشت یک جریان فرهنگی موثر در دفاع مقدس این مراسم تدارک دیده شده است، اظهار کرد: آهنگران یکی از نمادهای موثر و اصلی این جریان است. چرا که علاوه بر نبردها و دلاوری‌های جنگ تحمیلی ایدئولوژی نیز وجود داشت که امروز موظف به حراست از آن هستیم.

 

وی همچنین با اشاره به نواها و اشعار حماسی که توسط آهنگران خوانده شده است، عنوان کرد: یکی از این نواها «ای لشکر حسینی» است که آن زمان از حضور در کربلا می‌گفت و امروز می‌بینیم که مردم و حتی امرای نظامی ما در کربلا و بغداد حضور پیدا می‌کنند. نسل ما این توفیق را نداشت که در آن دوران حضور داشته باشد، اما تصور می کنم با توجه به حوادث اخیر منا، امروز زمان آن رسیده باشد که بار دیگر با نوای حاج صادق آهنگران پرچم توحید را در مکه و مدینه برافراشته کنیم.

 

آهنگران واسطه‌ای برای انتقال سخنان امام (ره) با زبان شعر بود

امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش نیز در سخنانی با بیان این که صادق آهنگران نقش بزرگی در دفاع مقدس داشت، اظهار کرد: در جنگ گاهی می‌گویند روحیه نیروها دو سوم قوا است و بخش اعظم این روحیه در دفاع مقدس به دلیل آموزه‌های امام خمینی (ره) بوده است. در واقع امام خمینی (ره) فرمانده اصلی دفاع مقدس بودند.

 

وی ادامه داد: از روز نخستی که جنگنده های هوایی عراق به کشورمان تجاوز کردند، رهبر کبیر انقلاب با سخنانشان به ما آرامش دادند. فرمایشات حضرت امام (ره) زیبا و ساده بود و معتقدم آهنگران واسطه‌ای برای انتقال سخنان امام (ره) با زبان شعر به رزمندگان بودند.

 

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش خاطرنشان کرد: هیچگاه ندیدم آهنگران از خط ولایت دور شود و یا زاویه پیدا کند و هر چه رهبر کبیر انقلاب اسلامی خطاب به رزمنده‌ها می‌گفت در اشعار آهنگران نمود پیدا می‌کرد.

 

گلفام همچنین گفت: بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس وجود دارند که همچنان با آثار جراحت دست و پنجه نرم می‌کنند و امیدوارم برنامه‌های خوبی که فرهنگسراها تدارک دیده اند باعث شود تا بتوانیم از این عزیزان تجلیل مناسبی به عمل آوریم.

 

20140517203318gb-MO3N8952

 

مولفه‌های نهضت عاشورا در فرهنگ دفاع مقدس است

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در مراسم نکوداشت صادق آهنگران با بیان اینکه تجلیل از آهنگران در واقع تجلیل از یک فرهنگ است، اظهار کرد: تجلیل از ایشان در واقع تجلیل از یك فرهنگ است؛ فرهنگی كه ما به‌شدت به آن نیاز داریم و آن هم فرهنگ دفاع مقدس است. در نگاه عمیق و دوراندیشانه‌ی مقام معظم رهبری نیز هشت سال دفاع مقدس این ظرفیت را دارد که تمام تاریخمان را تقدیر کند. و چنین ظرفیتی باید زنده نگه داشته شود.

 

مومنی شریف با تاکید بر اینکه صادق آهنگران یکی از عناصر مهم دفاع مقدس است خاطر نشان کرد: اگر در دانشگاه‌ها و پژوهشگران روزی درباره نقش رسانه و هنر در دفاع مقدس کار کنند حتما صادق آهنگران نقش بسزایی در پژوهششان خواهد داشت و بدون نام ایشان چنین پژوهشی ناقص است.

 

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: در کنار لطف خدا و عواملی دیگری که در راه موفقیت آهنگران نقش داشته‌اند می‌خواهم به نکته دیگری هم اشاره کنم. دفاع مقدس با هوشمندی حضرت امام (ره) با فرهنگ حسین(ع) و نهضت عاشورا گره خورد و در هم تنیده شد. و مولفه‌های نهضت عاشورا در این فرهنگ دیده شده است که یکی از آنها مداحی بود.  به روز کردن مداحی‌ها توسط آهنگران از هوشمندی‌های ایشان بود که توانست بعد حماسی به آثارش بدهد.

 

وی افزود: در ادبیات نیز چنین اتفاقی رخ داد و قالب غزل که زمانی تنها برای سرودن مضامین عاشقانه بود توسط شاعرانی همچون نصرالله مردانی با فضاهای حماسی سروده شد.

 

مومنی با تاکید بر نقش آهنگران در جبهه‌های جنگ تحمیلی گفت: زمانی نگرانی وجود داشت که اگر آهنگران نباشد جبهه‌های ما چیزی کم خواهد داشت و کار ایشان تنها تهیج رزمندگان نبود بلکه بعد از عملیات‌ها نیز ایشان در آرام کردن فضا نقش موثری داشت و به طور مثال در عملیات «ولفجر یک» سال 62 که ظاهرا شکست خورده بودیم ایشان با مداحی‌هایش رزمندگان را آرام کرد و به آنان روحیه دوباره بخشید.

 

وی در پایان گفت: در حوزه هنری از آهنگران آلبوم «عطش» و «آتش» را منتشر کردیم و امیدوارم اگر صلاح دانستند باز هم در این حوزه‌ها ورود کنند.

 

صادق آهنگران حماسه خوان است

محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این مراسم درباره شخصیت صادق آهنگران گفت: اگر برای ایشان ده‌ها مراسم برگزار شود، هر شخصی می‌تواند از زاویه دید خود درباره شان سخن بگوید و ایشان را تعریف کند.

 

وی افزود: آهنگران مداح نبود، بلکه حماسه‌خوان بود و همانطور که در نبردهای قدیم رجزخوانی مرسوم بود، آهنگران نیز در دوران دفاع مقدس از سوی تمام ملت ایران رجزخوانی می‌کرد. آهنگران رزمندگان را با سرودها و حماسه‌خوانی‌هایش قدم به قدم تا خط مقدم می‌برد، به آن‌ها روحیه می‌داد و با همان نواها به خانه بازمی‌گرداند و شاید در آن دوران میلیاردها نسخه از آثار ایشان در کشور تکثیر شد.

 

 رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تاکید بر این که معارف بزرگی در درون آثار صادق آهنگران وجود دارد، عنوان کرد: پژوهشگران باید بنشینند و درباره این شخصیت تحقیق کنند و آثاری درباره ایشان تنظیم و منتشر شود. زمانی که ایشان برای نخستین بار در حضور امام (ره) خواندند، در حوزه حماسه‌خوانی در کشورمان تحولی رخ داد. امروز نیز باید تولید آهنگ و سرود زیاد داشته باشیم و  هر ماه چند اثر همچون دوران دفاع مقدس تولید کنیم.

 

13940705001155_33119_PhotoL

 

شهید صیاد شیرازی مشوقم بود

در پایان مراسم صادق آهنگران مداح و حماسه خوان دفاع مقدس ضمن تشکر و تقدیر از برگزار کنندگان مراسم، اظهار کرد: اگر امروز مسوولان و حضار محبتی داشتند؛ در واقع محبت به دفاع مقدس و ارج نهادن به ارزش‌های دفاع مقدس به ویژه فرهنگ عاشورا بود.

 

وی ادامه داد: تمام محبتی که اول از خدا و بعد اهل بیت (ع) به این حقیر رسیده است اول از برکت وجود پدر و مادرم و دعای خیر آن‌ها بوده است. خیلی‌ها شاید به روضه‌های خانگی خیلی توجه نکنند. اما من ورودم به مداحی و نوحه سرایی را مدیون ملای نابینایی هستم که به خانه مان می‌آمد و روضه می‌خواند. این ملای نابینا الگوی من بود.

 

آهنگران با بیان این که افراد بسیاری مشوق او برای نوحه‌خوانی بوده‌اند، گفت: من در دوران دفاع مقدس نیروی رسمی سپاه بودم اما برای برادران ارتشی برنامه‌های زیادی اجرا کردم و یکی از مشوق های اصلی من در آن دوران شهید صیاد شیرازی بود. چرا که در دوره‌ای از کار زیاد و اجرای برنامه در مکان‌ها و شرایط مختلف خسته شده بودم و ایشان من را تشویق کردند که دست از این کار بر ندارم.

 

وی همچنین گفت: حماسه‌خوانی برای رزمندگان احتیاج به خلق سبک‌های تازه و ریتم‌های جدید بود و باید برای پیش از عملیات‌ها، آماده‌سازی نیروها و گردان ها و پس از عملیات و هر بار سبک‌ها و شعرهای تازه می‌خواندم و زحمت همه این‌ها بر دوش مرحوم حاج حبیب الله معلمی بود. حائری شیرازی در آن دوران بارها و بارها برای دیدار معلمی به اهواز می‌آمد و یک بار به من گفت که شما نی هستی و هر چه دم است از نفس حاج حبیب الله معلمی است. معلمی در پشت پرده و گمنامی، مرا از نظر معنوی و شعری سوق می‌داد و در جبهه‌ها هم فضایی نبود که بخواهم به طور مثال اشعار حافظ را بخوانم و اشعار معلمی بسیار ساده، ملموس و روان بود و رزمندگان را جذب می‌کرد.

 

این مداح اهل بیت (ع) همچنین با اشاره به این که مشورت‌های حضرت امام خمینی (ره) نیز در خوانش اشعارش بسیار اهمیت داشت، عنوان کرد: یک بار شعری خواندم که به لحاظ حماسی ضعیف بود و حضرت امام (ره) پیغام دادند که بیشتر اشعار حماسی بخوانم.

 

وی در پایان سخنانش برای کشته شدگان حادثه منا روضه‌خوانی کرد.

 

همچنین پیام محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که موفق به حضور در مراسم نشده بود، توسط مجری قرائت شد.

 

نادر بختیاری شاعر آیینی کشور نیز شعری حماسی با موضوع شهدا خواند و مانی رهنما خواننده کشورمان نیز ترانه ای را با موضوع دفاع مقدس اجرا کرد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...