۵۰ سال موسیقی بلوچستان شنیدنی می‌شود
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴


در قالب چند آلبوم موسیقی

۵۰ سال موسیقی بلوچستان شنیدنی می‌شود

محمدرضا درویشی پژوهشگر صاحب نام موسیقی نواحی به همراه دو مولف پیشکسوت دیگر چند آلبوم مرتبط با موسیقی نواحی را شهریور ماه امسال منتشر می کنند.

 

 

 

 

1785250راه‌نوا- محمد موسوی مدیر موسسه فرهنگی هنری «ماهور» در گفتگویی درباره تدوین آثار محمدرضا درویشی گفت: مدتی است مشغول تدوین مجموعه آثار استاد محمدرضا درویشی هستیم که قرار است شهریور ماه امسال در قالب ۶ آلبوم مجزا روانه بازار موسیقی شود. این آثار برگرفته از تلاش های چندین ساله آقای درویشی در عرصه موسیقی نواحی است که موسیقی‌های آیینی مناطق جنوبی کشور از جمله آیین های زار، مشایخ خوانی و برخی از مولودی خوانی ها را در بر می گیرد.

 

وی ادامه داد: همچنین یکی از آثار زنده‌یاد غلام مارگیری از پیشکسوتان موسیقی نواحی منطقه هرمزگان نیز برای مخاطبان در نظر گرفته شده که به نوعی آخرین ضبط استودیویی این هنرمند صاحب‌نام موسیقی است که چند سال پیش توسط استاد درویشی انجام شد و تصور می‌کنم یکی از آثار قابل توجهی است که می تواند مورد توجه علاقه مندان موسیقی نواحی قرار گیرد.

 

این تهیه‌کننده آثار موسیقایی بیان کرد: آلبوم دیگری هم برای انتشار آماده کرده ایم که مجموعه موسیقی هایی از منطقه بلوچستان است که سال‌های متمادی توسط خانم فوزیه مجد از پژوهشگران و مولفان صاحب نام موسیقی نواحی به صورت میدانی گردآوری شده و در شهریور ماه امسال منتشر خواهد شد. این اثر دربرگیرنده تمامی ذکرها و آیین هایی است که در منطقه بلوچستان وجود داشته و خانم مجد از سال ۵۰ به گردآوری این آثار مشغول بوده است.

 

موسوی در پایان گفت: آلبوم دیگری هم داریم که شهریور ماه منتشر می‌شود و مربوط به آثاری از موسیقی «قلندری» بلوچستان است که تمامی فعالیت‌های مربوط به پژوهش و گردآوری آن بر عهده ژان دورینگ موسیقیدان و خاورشناس فرانسوی است که سال‌های زیادی از دوران کاری خود را به تحقیق و شناخت موسیقی ملل شرق به ویژه موسیقی ایرانی پرداخت است. «موسیقی و خلسه»، «سنت و تحول در موسیقی ایرانی»، «ردیف سازی موسیقی سنتی ایران» و «موسیقی و عرفان در سنت اهل حق» از جمله آثاری هستند که تاکنون از این محقق برجسته فرانسوی منتشر شده است.

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری مهر

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...