موسیقی نواحی قابلیت به روز شدن دارد
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۳۹۴


«آریا عظیمی‌نژاد» آهنگساز سریال پایتخت:

موسیقی نواحی قابلیت به روز شدن دارد

موسیقی‌های زیبای محلی ما با نغمات مذهبی عجین شده و پیوند ناگسستنی دارد. از آنجایی که انسان با موسیقی ارتباط بهتری برقرار می کند، می توان گفت تاثیر این هنر به مراتب بیشتر از یک سخنرانی است و حتی اگر به همراه کلام به کار برده شود تاثیرگذاری کلام را چندین برابر خواهد کرد.

 

 

 

 

 

13921106104817477c0راه‌نوا- آریا عظیمی نژاد درباره تاثیر موسیقی‌های نواحی در برنامه‌های فرهنگی افزود: موسیقی‌های زیبای محلی ما با نغمات مذهبی عجین شده و پیوند ناگسستنی دارد. از آنجایی که انسان با موسیقی ارتباط بهتری برقرار می کند، می توان گفت تاثیر این هنر به مراتب بیشتر از یک سخنرانی است و حتی اگر به همراه کلام به کار برده شود تاثیرگذاری کلام را چندین برابر خواهد کرد.

 

وی  درباره جایگاه موسیقی سنتی در بین مردم توضیح داد:  متاسفانه با رشد تکنولوژی و مشغله بیشتر مردم، از طرفداران موسیقی نواحی کاسته شده است  و مردم تصور می‌کنند این گونه از موسیقی ها کاربرد خود را از دست داده به همین جهت از آثار پاپ استقبال بیشتری می کنند.

 

عظیم نژاد توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرد: در این بین وظیفه من به عنوان آهنگساز توجه بیشتر به این نوع موسیقی و استفاده از آن در فرم های جدید و متفاوت است. خوشبختانه این اتفاق در آهنگسازی سریال پایتخت رخ داد و به صورت ناخودآگاه موسیقی نواحی به مخاطبان سریال پرطرفدار پایتخت معرفی شد.

 

وی ادامه داد: در سریال پایتخت1 موسیقی‌های کتولی به مردم معرفی شد، در پایتخت 2 موسیقی کتولی با موسیقی محلی هرمزگان ادغام شد و در پایتخت3 موسیقی کتولی و مازندرانی تلفیق و به مردم معرفی شد. تمام تلاش من در این سریال این بود که بگویم این موسیقی به هیچ عنوان زیرخاکی و غیرقابل مصرف نیست و می‌توان آن را به بهترین شکل به روز کرد.

 

آهنگساز سریال پایتخت، م مثل مادر، طلا و مس درباره جشنواره شهر خدا نیز توضیح داد: امروز بسیار خوشحال هستم که چنین فضای با نشاطی با بهره‌گیری از موسیقی نواحی و بومی برای شهروندان پایتخت ایجاد شده است و مردم می‌توانند شب به یادماندنی در یادمان ملی ایرانیان داشته باشند.

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری نسیم

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...