ساده‌گویی و ساده‌انگاری عادت اغلب ترانه‌سراهای جوان
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳


«فریدون خشنود» آهنگساز پیشکسوت

ساده‌گویی و ساده‌انگاری عادت اغلب ترانه‌سراهای جوان

آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایران شرایط فعلی موسیقی پاپ ایران را فاجعه آمیز توصیف کرد و برخی معضلات این عرصه را برشمرد.

 

 

 

 

635536315975768951راه‌نوا- فریدون خشنود با بیان اینکه انتشار آلبوم «غزل عاشورا 2» به محرم و صفر سال آینده موکول شده است، توضیح داد: بعد از انتشار آلبوم «غزل عاشورا» که محرم و صفر سال گذشته به آهنگسازی و تنظیم من و خوانندگی محمد حشمتی منتشر شد مخاطبان استقبال خوبی از این اثر نشان دادند و به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم محرم و صفر امسال نسبت به انتشار آلبوم «غزل عاشورا 2» اقدام کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه خواننده آلبوم شماره دو هم محمد حشمتی خواهد بود، ادامه داد: به دلیل مشغله ای که در حوزه موسیقی داشتیم و این کار هم به شدت پروژه سنگینی بود و ما هم روی آن وسواس داشتیم بود، تصمیم گرفتیم وقت بیشتری برای تولید این اثر موسیقایی صرف کنیم و آلبوم در محرم و صفر سال آینده منتشر شود.

 

این آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایران با اشاره به تازه ترین فعالیت‌های موسیقایی خود گفت: به تازگی کار تهیه، تولید و تنظیم یک آلبوم جدید و متفاوت را به پایان رسانده ام که بعد از پایان ماه صفر وارد بازار موسیقی می شود. این آلبوم «زندگی یه انتخابه» نام دارد که خواننده آن محمد حشمتی است و برگرفته از اشعار بسیار ارزشمندی از شاعرانی چون احمد شاملو، محمد مشفق کاشانی، محمد صالح اعلا و علیرضا قزوه است که فکر می کنم آلبوم بسیار زیبا و متفاوتی از آب درآمده است.

 

خشنود در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از شرایط این روزهای موسیقی پاپ ایران تصریح کرد: متاسفانه جریان موسیقی پاپ فاجعه آمیزتر از آن چیزی است که تصور می کنیم چرا که به حدی موسیقی الکترونیک و نرم افزارهای دو یا سه هزار تومانی افکتیو موسیقی زیاد شده که هر کسی به خود اجازه می دهد از آنها استفاده کند و بعد خود را به نام خواننده موسیقی پاپ معرفی کند؛ خواننده ای که فارغ از ملودی های بی کیفیت آثارش در حوزه شعر و ترانه هم آثاری بی سر و ته دارند.

 

این هنرمند بیان کرد: باز هم باعث تاسف است که بگویم که برخی از افراد غیر از ترانه سرایانی که ما از قدیم آنها را می شناسیم، در این سال‌ها به شیوه ای قارچ گونه می آیند و غم و غصه های شب گذشته خود را صبحی که از خواب بیدار می شوند به عنوان ترانه مطرح می کنند و سر آخر هم به خورد مردم مظلوم می دهند؛ گویی ساده گویی و ساده انگاری تبدیل به یک عادت میان هنرمندان جوان عرصه موسیقی پاپ شده است.

 

وی افزود: اگر کمی دقت نظر داشته باشیم، خواهیم دید به دلیل همین فضای نامطلوب و غیر استانداری که در حوزه موسیقی وجود دارد هنوز در اتومبیل ها این موسیقی های قدیمی است که شنیده می شود یعنی چه بخواهیم و چه نخواهیم ما هنوز نتوانسته ایم جایگزینی برای این آهنگ های قدیمی پیدا کنیم. البته ممکن است در این بین اثری باشد که توسط خواننده ای جدید تولید شده باشد و مردم هم از آن استقبال کرده باشند اما این آثار به قدری کم تعداد هستند که واقعا نمی توان روی آنها حساب باز کرد. شما حتی می توانید به کودکان هم توجه کنید که اگر بخواهند تقلیدی از ملودی یک اثر موسیقایی داشته باشند این ملودی اثری قدیمی است که فلان خواننده قدیمی آن را خوانده است.

 

 

IMAGE634737962736650391

 

 

آهنگساز چندین آلبوم موسیقایی در ادامه انتقادهای خود نسبت به شرایط این روزهای موسیقی پاپ گفت: بدتر از همه اینها روی صحنه های اجرای زنده موسیقی پاپ نیز فاجعه ای بس عمیق تر در حال رخ دادن است و ما طی این سال‌ها خوانندگانی را دیده ایم که بدون اینکه تماشاگر متوجه ماجرا شود ریتم های مورد نظر خود را روی سیستم های نرم افزاری خود پیاده می کنند و با وجود ارکستر و نوازنده روی استیج لب خوانی می کنند و این تماشاگران بی نوا هستند که برای فلان خواننده خود را هلاک می کنند. به نظرم بهتر است جوانان را فریب ندهیم آنها انسان هایی بی گناه هستد که برای تخلیه انرژی و هیجان موسیقایی خود به شما خوانندگان پاپ مراجعه کرده اند.

 

خشنود تصریح کرد: در خارج از ایران وقتی خواننده ای در صحنه اجرای زنده فالش می خواند او را به دادگاه می کشانند که چرا فالش خوانده است اما در فاجعه موسیقی پاپ ایران نه تنها این اتفاق نمی افتد بلکه روز به روز فضا به سمتی می رود که اجرای زنده و صداقت در رفتار هنری در حال نابودی است ضمن اینکه به قدری صدای دوستان خواننده به دلیل استفاده از نرم افزارهای مختلف شبیه هم شده که واقعا نمی توانیم در بعضی موارد تفکیکی را قائل شویم در صورتی که در کشور ترکیه بیش از 7 تا 8 هزار خواننده وجود دارند که در اجرای زنده بدون استفاده از پلی بک و نرم افزارها مختلف برای مخاطب خود سنگ تمام می گذارند و حالا این ما هستیم که فاجعه آمیزترین موسیقی پاپ را به وجود آورده ایم.

 

وی با تشکر از هنرمندانی که در عرصه موسیقی سنتی فعالیت می کنند، بیان کرد: خوشبختانه از سویی که موسیقی پاپ به قهقرا کشیده شده است اما این موسیقی سنتی ماست که در این سالها روند رو به رشدی را طی کرده اند و اتفاقات خوبی را در این عرصه رقم زده اند. من امیدوارم هرچه زودتر جایگاه، صنف و یا انجمنی هرچه زودتر تشکیل شود که بتوان موسیقی پاپ را از این شرایطی که هست نجات داد.

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...