سیار:باید تحربه های مرحوم سبزواری را بازخوانی کرد/ شاهنگیان: حق شهید حداد عادل، ادا نشده
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵


گزارش مشروح شب شعر دومین جشنواره طبس

سیار:باید تحربه های مرحوم سبزواری را بازخوانی کرد/ شاهنگیان: حق شهید حداد عادل، ادا نشده


دومین شب دومین جشنواره طبس که به بخش شعر اختصاص داشت، با حضور چهره‌های شعر و موسیقی انقلاب و تقدیر از برگزیدگان این بخش برگزار شد.

 

POSTEشR«راه‌نوا»- دومین شب دومین دوره جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس که به بخش شعر اختصاص دارد، لحظاتی پیش با قرائت قرآن توسط مرتضی حیدری آل کثیر، شاعر جوان و خواننده انقلابی کشور، در تالار اندیشه حوزه هنری کار خود را آغار کرد.

 

بعد از قرائت قرآن، با صحبت‌های مجری برنامه که بر عهده مرتضی حیدری آل کثیر بود،  شب دوم جشنواره طبس شروع شد.

 

بنابرین گزارش، در بخش آغازین برنامه، پنج تن از شاعران جوان و انقلابی، به ترتیب، علیرضا رجبعلی زاده کاشانی، مجید موسوی، آرمین یوسفی، آرش پورعلی زاده و حسن خسروی وقار برای اجرای شعر خود روی سن حاضر شدند.

علیرضا رجبعلی زاده کاشانی، نخستین شاعر شب دوم جشنواره شعر، موسیقی و ضد استکباری بود که شعر نیمایی خود را درباره فاجعه منا، به شهدای این حادثه تقدیم کرد.

پس از این شاعر کاشانی، مجید موسوی دیگر شاعر جوان و انقلابی کشور، شعر سپید خود را با عنوان «پهلوان علی هسته اتم‌‌ها بود» اجرا کرد. بخشی از این شعر به این صورت است:

میان زورخانه که چرخ می خورد
فلک می شدم
 تمام دنیا مال من بود
وقتی بچه های محله نشانم می دادند
می دانستند
پسری که پدرش پهلوان است
گل زیباییست پر از تیغ !
چرخ
چرخ
چرخ

آنقدر که چرخش به تانک ها رسید
میلش به توپخانه ها
 کباده اش قطار فشنگی شد
که با هربار چکاندن ماشه
مسافرهای زیادی را خالی می کرد
جنگ
 چرخ زندگیمان را لنگ کرد
با سهمیه ی بی پدری درس خواندم
پهلوان علی دیگر هسته اتم ها بود
که در زورخانه سانتری فیوژها چرخ می خورد
چرخ
چرخ
چرخ

 

در ادامه بخش اول شب شعر جشنواره طبس، آرش پورعلی زاده، به اجرای شعر خود پرداخت که ابیات آغازین به این صورت است:

خسته از ازدحام آنتن ها

خسته از حرفها و هذیان ها

خسته از کوچه های دلنتنگی

خسته ام از خیابان‌ها

 

بنابرین گزارش، حسن خسروی وقار، چهارمین شاعری بود که اشعار خود را در بخش آغازین شب شعر جشنواره طبس اجرا کرد. وی در ابتدا بخشی از مثنوی‌اش را که به گفته خودش بخشی از دو ماه زندگی‌اش است، خواند، او مثنوی خود را با این اشعار آغاز کرد:

عزیز من! نشوی گیج این مناظره ها
چه سود از این همه بلوا، از این مشاجره ها؟
تلف مکن سره را در إزای ناسره ها
به غیر حرف، چه آوردی از مذاکره ها؟

 

این شاعر جوان، مثنوی دومش را هم با این ابیات خواند:

 

دیروز در تصرف تشویش مانده بود

قومی که محاصره خویش مانده بود

خویشی که سر به دامن تقدیر می‌گذاشت

کلری جز اعتراف به درماندگی نداشت

 

بر اساس این گزارش، آرمین یوسفی، دیگر شاعر جوان انقلابی، پایان بخش قسمت اول شب شعر جشواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس بود.

وی با بیان اینکه شعر آزاد خود را تقدیم به شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت اسلامی کرده است، خواند، ابیات آغازین این شعر به این صورت است:

باران در شهرهای مختلف، نام های مختلفی دارد

در سعده، بمبهای است و فکر کن بمبها چه قدر

مزرهای کشوری را عقب بکشد

 

بر اساس این گزارش، علیرضا قزوه، شاعر انقلابی و مسئول مرکز افرینش های ادبی حوزه هنری، بعد از پایان شعرخوانی شاعران جوان به روی سن حاضر شد.

 

این شاعر انقلابی، شعر خود درباره برجام  را که با این ابیات شروع می شوند، خواند:

در چارشنبه های آخر سال

ده هزار کیلو اورانیوم غنی شده را آتش زدند
تا از رویش بپرند
جان کری
خانوم شرمن
آقای فابیوس
به شرط آن که چهارشنبه سوری را
به رسمیت بشناسند!
 
بنابرین گزارش، شاعر بعدی شب شعر دومین جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری جشنواره طبس، «امل نمر طنانه» شاعر لبنانی ـ سوری و از چهره های شناخته شعر جهان عرب بود.
 

«امل طنانه» سال‌های پیش در جریان سفری به ایران در شب دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب در نزد رهبری به شعر خوانی پرداخت و بعدها در یادداشتی این دیدار را یکی از بهترین تجربیات عمرش قلمداد کرد و گفته بود «آیت الله خامنه ای اولین فردی است که بعد از امام زمان (عج) که دوست داشتم او را ملاقات کنم.»

 

وی که در جشنواره های مختلفی تا به امروز حضور داشته و جوایز متعددی گرفته است، علاقه وافری به جبهه مقاومت و ایران دارد و هنگامی که نامزد امیرالشعرای عرب بود به دلیل حمایت از مقاومت از این جایگاه حذف شد.

 

این شاعر مشهور جهان عرب، در اجرای خود، شعری عربی درباره جایگاه شعر در بیداری خواند.

 

بر اساس این گزارش، در ادامه، کلیپی مربوط به مرحوم حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب پخش شد.

 

این شاعر انقلاب در دوران زندگی‌اش، ماندگارترین سرودهای انقلاب اسلامی ایران را سرود و برای همیشه هنر متعهد خود را در ذهن و حافظه تاریخی میلیون ها ایرانی مسلمان ثبت نمود و به لحاظ سیاسی زندگی فعالانه و پرماجرایی داشته است.

 

از آثار حمید سبزواری می‌توان به دیوان اشعار، کاروان سپیده، یاد یاران، سرود درد، گزیده ادبیات معاصر و سرود سپیده اشاره کرد استاد سبزواری در نتیجه مبارزات جانانه انقلابی، سالها تلاش صادقانه شغلی و ذوق و قریحه بالای شاعری، اشعار ماندگار بسیاری از سرودهای انقلابی از جمله «خمینی ای امام»، «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو» و «الله اکبر خمینی رهبر» را سروده است.

 

سرودها و اشعار غنی این شاعر بزرگ تحسین و تقدیر امام خمینی(ره) را به همراه داشت به گونه ای که امام خمینی(ره) با شنیدن ترانه «ای مجاهد ای شهید مطهر» که در رثای آیت الله مطهری سروده شده بود، فرمودند: «انقلاب ما امروز به چنین سرودها و موسیقی هایی نیازمند است.»

 
بنابرین گزارش، پس از پایان این کلیپ، محمد مهدی سیار، از شاعران جوان و نسل جدید انقلاب، با حضور در سن برنامه به بیان سخنانی درباره پدر شعر انقلاب، مرحوم حمید سبزواری پرداخت.
 

محمد مهدی سیار با اشاره به شعری از حکیم نظامی گنجوی که می گوید «شعر و عرش و شرع از هم خاستند/ تا دو عالم زین سه حرف آراستند» گفت: نظامی حروف این سه واژه را و آنچه را خواسته گفته است.

 

وی افزود: یک کلمه دیگر هست که شاید شاعران زیاد مایل به آن نباشند و برخی شاعران از آن گریزان باشند و آن شعار است.

 

سیار با بیان اینکه می توان کلمه «شعار» را در کنار سه کلمه شعر، شرع و عرش نهاد، تصریح کرد: این کلمه ای است که جمع آن (شعائر) در قرآن در کنار نام خدا آمده است و می تواند منتسب به خدا باشد وقتی که شعار، شعار الهی و مردمی هستند.

 

وی با بیان اینکه شعار نزدیکی به شعر دارد، افزود: مرحوم سبزواری استاد در کنار هم قرار دادن شعر و شعار بود و شعرش را از مردم الهام می گرفت.

 

سیار تاکید کرد: امروز باید تحربه های سبزواری را بازخوانی کرد چرا که او به زیبایی توانست محتوا را به شکیل ترین و مردمی ترین فرم تبدیل کند.

 

وی افزود: شعری به نام شعر انقلاب وجود نداشت و او محتوای اسلام، قرآن و اندیشه های امام خمینی(ره)، شهید مطهری و دکتر شریعتی را گرفت و به فرمی تبدیل کرد که قابل شنیدن باشد.

 

سیار با ابراز خرسندی از جمع آوری اشعار مرحوم سبزواری توسط اساتیدی چون محدثی خراسانی و اسماعیلی، گفت: این بسیار خوب است که می توانیم این اشعار را که در ترانه و موسیقی ها می شنیدیم بار دیگر بر روی برگه ها ادیبانه بخوانیم و آن را بازخوانی کنیم.

 

این داور جشنواره شعر و موسیقی طبس، با اشاره به اشعار حاضر در این جشنواره گفت: اشعار حاضر در این جشنواره نوید موج جدیدی از اشعار ضداستکباری و تنوع زیاد دارد.

 
بر اساس این گزارش، در بخش بعدی دومین شب دومین جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس، با حضور هیئت داوران بخش شعر جشنواره، علیرضا قزوه، ناصر فیض، محمد مهدی سیار و همچنین استاد حمید شاهنگیان و علی محمد مودب با اهدای هدیه‌ای از محسن سبزواری به نمایندگی از خانواده مرحوم حمید سبزواری تقدیر کرد.
 
بنابرین گزارش، هیئت داوران، در ادامه با اهدای جوایزی از برگزیدگان بخش های شعر و نماهنگ دومین جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری تقدیر و تجلیل شد.
 
بر اساس این گزارش، در بخش دوم شعرخوانی دومین شب جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس، حامد عسکری و علی فردوسی از چهره های جوان و فعال شعر انقلاب برای اجرا به روی سن حاضر شدند.
 
حامد عسکری، در اجرای خود اشعاری از یک مثنوی بلندش را خواند که با ابیات شروع می شوند:
وارثان خلف حنجر اسماعیلیم
سال ها زخمی تیر و تبر بابیلیم
 
این شاعر جوان انقلاب، در بخش بعدی اجرای خود ترانه‌ معروفش درباره ۱۷۵ شهید غواص را خواند که ابیات آغازینش به این صورت است:
 
نِنه‌ش می‌گفت بُواش قنداقه‌شو دید
رو بازوش دس کشید مثل همیشه
می‌گفت دِستاش مثه بال نِهنگه
گِمونم ای پسر غِواص می‌شه
 
بنابرین گزارش، پس از پایان اجرای حامد عسکری، علی فردوسی دیگر شاعر انقلابی به شعرخوانی خوانی پرداخت ابیات آغازین این شاعر به این صورت است:

گل ها نشسته اند به تمجید خارها
از این به بعد وای به حال بهارها
 
این شعرها که آلت دستند جای خود
از شعر بی شعورتر اما شعارها
 
کم نیش خورده ایم مگر؟ هان در آستین
بس نیست پروراندن این گونه مارها
 
ای پای راه راست به خویش آ، که غافلی
کز دست انحراف بر آید چه کارها

 

بنابرین گزارش، پس از پایان شعرخوانی این شاعران جوان، اسفندیار قره باغی، دبیر دومین جشواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس به روی سن حاضر شد و به سخنرانی پرداخت.

 

استاد قره باغی در سخنان کوتاهی با اشاره به حضور مادر شهید مجید حداد عادل، گفت: ایشان رئیس ما بود اما یکبار هم پشت میز ریاست ننشست.

 

وی با اشاره به حضور خانواده مرحوم سبزواری افزود: ما سالیان سال با ایشان حشر و نشر داشتیم یادش گرامی باد؛ او ب واقع معلم بود و به واقع باید آثار او را بازخوانی کرد و به طرز تفکر وی پی برد.

 

قره باغی در ادامه شعری را تقدیم به شهید صادق عدالت اکبری جانباز فتنه ۸۸ و شهید مدافع حرم قرائت کرد.

 

استاد حمید شاهنگیان نیز در سخنانی با بیان اینکه حق مجید حداد عادل ادا نشده است، گفت: او فوق العاده بود و اگر چه دوران کمی با هم بودیم اما یکی از سخت ترین دوران کاری ما بود.

 

وی با بیان اینکه این دوران نه زندان بود و نه جنگ، افزود: ابتدای انقلاب بود و منافقین در مراکز حساس از جمله رادیو نفوذ کرده بودند و چند جوان باهوش و در راس آنها مجید در حال مقابله با آنان بودند.

 

شاهنگیان ادامه داد: ما به رهبری مجید حداد عادل تصمیم گرفتیم که در میان آنها نفوذ کردیم و مجید مدیر تولید رادیو شد و به واقع لحظه ای از پا ننشست و همیشه جایی غیر از اتاقش بود.

 

وی به خاطره ای از شهید مجید حداد عادل اشاره کرد و گفت: او مزدش را با شهادت گرفت و امیدواریم ما هم لیاقت شهادت را داشته باشیم.

 

بر اساس این گزارش، پایان بخش دومین شب دومین جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس، پاسداشت شهید مجید حداد عادل بود.

 

شهید حداد عادل پس از پیروزی انقلاب و بازگشت به ایران به فعالیت در مراکز مختلف و مهم همچون، مسئولیت در دفتر نخست وزیری ،مسئولیت بخش فرهنگی جهاد سازندگی، عضویت در شورای مدیریت تولید رادیو، همکاری با شورای عالی دفاع و شورای تبلیغات جنگ،معاونت سیاسی اداری استانداری باختران و در آخر سرپرستی استانداری کرمانشاه پرداخت.

 

او که به جنگ توجه تام داشت و به شهادت عشق می ورزید، به محض شنیدن خبر پیروزی سپاه اسلام در شرق کارون، سرپرستی خبرنگاران خارجی اعزامی به جبهه را پذیرفت و سرانجام در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۶۰ در جبهه ی دارخوین بر اثر اصابت ترکش کاتیوشای دشمن به ناحیه سر آگاهانه و عاشقانه به استقبال شهادت رفت.

 

شهاب‌الدین حداد عادل فرزند این شهید والا مقام در مراسمی گفته بود: مقام معظم رهبری که خیلی خوب شعر را می‌شناسند و ایشان درباره شهید مجید حداد عادل فرمودند که اگر بخواهم این شهید را توصیف کنم شاید این مصراع از صفای اصفهانی بهترین توصیف برای او باشد که: «قطره ناچکیده را مانم».

 

بنابرین گزارش، در این بخش از برنامه، استاد حمید شاهنگیان، از چهره های بزرگ موسیقی انقلاب، با حضور در سن برنامه، به بیان سخنانی درباره شهید مجید حداد عادل پرداخت.

 

بر اساس این گزارش، در ادامه دومین شب جشنواره طبس با حضور سینا واحد، حمید شاهنگیان، علیرضا قزوه و محمدحسین بدری از مادر این شهید تقدیر شد.

 

مادر شهید حداد عادل در سخنانی گفت: من مادر شهید حداد عادل هستم، او بچه دومم بود که در سن هجده سالگی ‌ام به دنیا آمد. از همان ابتدا، پدرش طور دیگری به او نگاه می‌کرد.

این مادر شهید ادامه داد: من چهار فرزند داشتم، به همین خاطر به پدرش اعتراض می کردم که چرا با مجید متفاوت با دیگر بچه ها رفتار می کند و پدرش می گفت هر وقت به این بچه نگاه می کنم تنم می لرزد، نمی دانم روی پیشانی این بچه چه چیزی نوشته شده است.

مار شهید حداد عادل افزود: مجید از بچگی ورای اقتضای دوره بچگی رفتار می کرد، در دوره سربازی‌اش هم با وجود آن که مهندس بود ولی به خاطر فعالیتهای سیاسی و اسلامی اش، او را سرباز صفر کردند.

این مادر شهید گفت: بعد از سربازی، ازدواج کرد و با وجود آن که یک بچه دو ساله داشت، می گفت من شش ماه از سربازی‌ام مانده است و باید جبهه بروم.

مادر شهید حداد عادل بیان کرد: شش ماه در جبهه بود و خبری از او نداشتیم، وقتی به خانه آمد، دو سه روزی بود و بعد دوباره به جبهه رفت که بعد از مدتی خبر شهادتش را آوردند.

این مادر شهید در پایان اظهار داشت: امیدوارم خداوند به هر چه مادر شهید است، اجر بدهد و به من صبر بدهد.

در ادامه، با حضور هیئت داوران و مادر شهید مجید حداد عادل از برگزیدگان بخش نماهنگ دومین جشنواره شعر، موسیقی و سرود ضد استکباری طبس تجلیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: اختصاصی«راه‌نوا»

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...