چرا مثنوی برجسته جنگ منتشر نشد؟
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۶ شهریور ۱۳۹۴


گفتگو با فرزند «حبیب‌الله معلمی»

چرا مثنوی برجسته جنگ منتشر نشد؟

فرزند زنده یاد حبیب‌الله معلمی شاعر «ای لشکر صاحب زمان...» به عدم انتشار مجموعه آثار پدر اشاره کرد.

 

 

 

 

36راه‌نوا- سیف‌الله معلمی فرزند زنده یاد «حبیب‌لله معلمی» شاعر در گفت‌وگویی پیرامون انتشار اشعار پدرش اظهار داشت: پس از درگذشت پدر دو مجموعه به نام‌های «حماسه حسینی» و «گل‌واژه ماتم» از ایشان منتشر شد اما مجموعه‌های منتشر نشده‌ای هم همچنان باقی است.

 

وی عدم بضاعت مالی را دلیل منتشر نشدن این آثار بر شمرد و گفت: از مرحوم معلمی مجموعه ای از مثنوی‌ها و مراثی اهل بیت(ع) برجاست اما به دلیل نداشتن امکان مالی انتشار آنها معطل است. البته خانواده به ناشر دو مجموعه مذکور حدود 5 میلیون و 400 هزار تومان بدهی دارد و باید آن را تسویه کند ولی شرایط مالی نامناسب مانع از پرداخت شده است.

 

فرزند این شاعر در ادامه با مجموعه مثنوی‌های پدرش اشاره کرد و آن را مهمترین اثر دانست و گفت: «مثنوی جنگ» مهمترین اثر پدر محسوب می‌شود که در آنها جنگ به زیبایی به تصویر کشیده و شامل تمام عملیات‌ها می‌شود حتی نام و رمز هر عملیات هم در آن آمده است.

 

وی این مثنوی‌ها را حدود 60 اثر دانست و گفت: یکی از نوه‌های مرحوم معلمی خوابی دید که در آن ایشان برای انتشار این مثنوی‌ها توصیه‌هایی داشتند و تاکید بر انتشار می‌کردند ولی عدم امکانات مالی موجب چاپ شده است.

 

معلمی مراثی اهل بیت را حدود 180 صفحه دانست و آن را در مرحله تایپ عنوان کرد و افزود: این اثر در بردارنده قصیده، غزل و قالب‌های مختلف است.

 

شور عاشقی، وادی عشق و شفق خونین از سوی دارالهدی قم چاپ شده و خیمه گاه نور و مکتب حسینی با مقدمه فرزند مرحوم معلمی و از سوی نشر هدی روانه بازار کتاب شده است.

 

5

 

گفتنی است، زنده یاد حبیب الله معلمی فرزند نصیر سال 1305 شمسی در شهرستان رامهرمز دیده به جهان گشود. دروس ابتدایی را در مکتب‌خانه گذراند و ادامه‌ آن را تا سیکل قدیم پی‌گرفت و پدرش که معلم قرآن بود او را با این کتاب آسمانی آشنا کرد. ذوق و قریحه‌ شاعری از اوان جوانی در وجود وی بود ولی تشویق‌های یکی از دوستان پدرش که خود شاعری توانا بود به ‌نام حاجی بابا اشتری لرکی زمینه را برای شکوفایی استعدادهای وی فراهم ساخت.

 

معلمی خود درباره سرودن اشعارش می‌گوید: در شب‌های عملیات نوحه‌ها تهیه می‌شدند و رمز عملیات در آنها گنجانیده می‌شد که بسیار هم مورد توجه قرار می‌گرفت؛ مثلا در عملیات والفجر مقدماتی نیاز به نوحه‌ای بود که رمز عملیات آن «یا الله» بود. من در همان قرار گاه نشستم و بلافاصله شعر را سرودم. چند دقیقه بعد با حاج صادق تمرین کردیم و او هم آن را در همانجا خواند و فیلمبرداری شد و با اعلام عملیات، بلافاصله آن نوحه هم پخش شد. تیتر آن این بود: «عزم سفر دارند این گردان حزب الله/ با رمز یا الله یا الله یا الله»

 

از معلمی نوحه‌های به یاد ماندنی از جمله؛ «با نوای کاروان/ بار بندید همرهان/ این قافله عزم کرببلا دارد»، «شور حسین است چه‌ها می‌کند»، «این لشکر حق عازم کربلاست امشب»، «سوی دیار عاشقان رو به خدا می‌رویم»، «بهر آزادی قدس از کربلا باید گذشت»، «ای لشکر حسینی تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر»، «ای لشکر صاحب زمان/ آماده باش/ آماده باش» به جا مانده است.

 

عمده سروده‌های وی توسط صادق آهنگران، مداح نام ‌آشنای جبهه‌ها اجرا شده است.

 

بیشتر اشعار معلمی در کتاب «خونین نامه‌ عاشقان حسین» در دو جلد و در زمان جنگ توسط انتشارات سپاه پاسداران چاپ و منتشر گردید، کتاب شعر «وادی عشق» نیز از کارهای اوست. همچنین از دیگر مجموعه اشعار این شاعر می‌توان به کتاب «شفق خونین» از انتشارات دارالهدی اشاره کرد. بیشتر آثار وی در قالب چهارپاره است گرچه در غزل و مثنوی نیز طبع‌آزمایی کرده‌ است.

 

«حاج حبیب الله معلمی» مدتی به علت مشکلات ریوی به کما رفت و سپس در بیمارستان اهواز در مورخ چهارم تیرماه 92 دارفانی را وداع گفت.

 

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...