صدای آواز و موسیقی اصیل ایرانی در حوزه هنری
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴


نخستین «شب آواز ایرانی» برگزار شد

صدای آواز و موسیقی اصیل ایرانی در حوزه هنری

برنامه تحلیلی و آموزشی «شب آواز ایرانی» با حضور پیشکسوتان و هنرمندان جوان این عرصه در حوزه هنری برگزار شد.

 

 

 

 

 

13931002000394_PhotoAراه‌نوا- شنبه بیست‌ و سوم خرداد 1394، جمع زیادی از اهالی آواز سنتی و موسیقی اصیل، هنرجویان و کارشناسان موسیقی در نخستین برنامه «شب آواز ایرانی» در سالن سوره حوزه هنری حاضر شدند. در این مراسم که به همت مرکز موسیقی حوزه هنری و مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد، چهره‌هایی چون دکتر ساسان فاطمی، داود فیاضی، علی رستمیان، رضا رضایی پایور، فاضل نظری مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری حضور داشتند و سعید بیابانکی اجرای این برنامه را بر عهده داشت.

 

بیابانکی با بیان اینکه قرار است این برنامه‌ها به طور منظم در ماه‌های آتی نیز برگزار شود،‌ گفت: شب آواز ایرانی ادای احترامی است که به همه هنرمندان عرصه موسیقی اصیل ایرانی.

 

وی تاکید کرد: آواز و موسیقی ایرانی از دیرباز با شعر و غزل فارسی پیوند داشته‌اند و بسیاری از ما غزل‌های برجسته شاعران و عارفان را به وسیله این هنر در ذهن ثبت کرده‌ایم. اگرچه در یکی دو دهه اخیر نسبت به موسیقی و آواز اصیل ایرانی کم‌لطفی شده و ترانه و تصنیف به دلیل داشتن مخاطبان عام بیشتر مورد توجه قرار گرفته، اما مرکز موسیقی حوزه هنری تلاش می‌کند در جهت احیای موسیقی و آواز ایرانی گام بردارد.

 

پس از آن دکتر ساسان فاطمی، موسیقی‌دان و پژوهشگر، درباره جایگاه آواز در فرهنگ ایرانی سخن گفت. وی با بیان اینکه آواز در تمام فرهنگ‌ها اهمیت بیشتری نسبت به ساز داشته، اظهار کرد: فارابی موسیقی را از نظر نقص و کمال تقسیم‌بندی می‌کند و موسیقی‌ای را که صرفا از ساختارهای صرف موسیقایی بهره ببرد در قطب نقص قرار می‌دهد و اگر با آواز ترکیب شود و شخص را متاثر کند در قطب کمال قرار می‌گیرد.

 

وی همچنین با تقسیم موسیقی ایرانی به دو نوع متمایز موسیقی با وزن یا ریتم یا موسیقی غیرضربی گفت: منظور از آواز ایرانی، نوع موسیقی است که ضربی نیست. در فرهنگ ما این تمایزگذاری از مدت‌ها پیش رواج داشته و آواز نسبت به موسیقی ضربی و همراه با تصنیف ارزش بیشتری دارد؛ چرا که هم تخصص و تکنیک بیشتر هنرمند را می‌طلبد و اجرای آن مشکل‌تر است و هم شنونده این موسیقی باید ظرافت‌هایی داشته باشد که آواز را درک و دنبال کند و ملول نشود؛ بنابراین مخاطب خاص و فرهیخته جامعه است.

 

اشکان کمانگری، امید داورزنی، رضا رضایی پایور، داوود فیاضی و فرزندش بهاره فیاضی از جمله هنرمندانی بودند که در اولین برنامه «شب آواز ایرانی» اجراهای هنرمندانه‌ای ارائه دادند و چراغ اجرای برنامه‌ای تحلیلی و آموزشی را در حوزه هنری روشن کردند که قرار است میدانی برای تجدید دیدار با اساتید و همچنین معرفی چهره‌های تازه به هنر آواز ایرانی باشد.

 

 

منبع:خبر گزاری فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...