سمفونی عاشورا را به زودی رونمایی می‌کنم
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳


گفتوگو با «شهرداد روحانی»

سمفونی عاشورا را به زودی رونمایی می‌کنم

روحانی در ابتدای صحبت‌هایش برای نخستین بار از این موضوع سخن گفت که می‌خواهد سمفونی «عاشورا» را بنویسد. روحانی گفت: هم اکنون در حال نوشتن سمفونی «عاشورا» هستم که البته هنوز تمام نشده است و مشغول جمع کردن ایده‌هایم هستم و امیدوارم تا چند ماه آینده نوشتنش تمام شود.

 

 

 

 

Shahrdad   Rohaniراه‌نوا- روحانی در ابتدای صحبت‌هایش برای نخستین بار از این موضوع سخن گفت که می‌خواهد سمفونی «عاشورا» را بنویسد. روحانی گفت: هم اکنون در حال نوشتن سمفونی «عاشورا» هستم که البته هنوز تمام نشده است و مشغول جمع کردن ایده‌هایم هستم و امیدوارم تا چند ماه آینده نوشتنش تمام شود.

 

این آهنگساز با اشاره به سمفونی «خلیج فارس» که آخرین اثر اوست اظهار کرد: نوشتن سمفونی «خلیج فارس» برای ادای دین به کسانی ساخته شد که برای دفاع از خاک کشورمان از جان خود گذشتند. این سمفونی را در نقاط مختلفی در خارج از ایران اجرا کردیم که آخرین بارِ آن در امریکا و با گروهی 170 نفره بود.

وی ادامه داد: پیش از اجرای این قطعه اعلام کردم که این سمفونی را به یاد کسانی اجرا می‌کنیم که در زمان دفاع مقدس برای حراست از خاک ایران از جانشان مایه گذاشتند و با فداکاریشان موجب شدند که وجبی از خاک ایران از دست نرود. خوشبختانه اجرای این قطعه در همه جا با استقبال مواجه شد.

 

روحانی در ادامه گفت: امیدوارم قطعه سمفونی عاشورا هم بتواند عظمت و بزرگی این واقعه را با زبان موسیقی روایت کند.

این رهبر ارکستر درباره انگیزه نوشتن سمفونی «عاشورا» گفت: پیش از این که از ایران بروم در روزهای که کودک بودم یادم هست که دسته های عزاداری امام حسین(ع) از محله ی ما رد می شدند. گاهی نیز خودم در این مراسم عزاداری شرکت می کردم.

 

وی ادامه داد: حالت‌ها و ریتم‌هایی که از آن دروران بود همیشه در ذهن من مانده است و موسیقی و ریتم های جنوب هم به خوبی می تواند حالت های آن دوران را روایت کند. امیدوارم بتوانم خاطرات دوران کودکی ام از عاشورا را در قالب این سمفونی روایت کنم؛ درست مانند تابلوی «ظهر عاشورا» اثر استاد فرشچیان.

روحانی تاکید کرد: هنر می تواند این نوع اتفاق های مهم را با زبانی اثر گذار روایت کند. امیدوارم من هم به سهم خودم بتوانم این کار را انجام دهم.

 

آهنگساز سمفونی «خلیج فارس» درباره موسیقی مذهبی گفت: موسیقی غرب به علت حمایت های مذهب و کلیسا شکل گرفته است. نوابغ بزرگ دنیا در زمینه موسیقی مذهبی بسیار فعال بوده‌اند و در این زمینه آثار بسیاری دارند.

روحانی در پایان گفت: بسیار خوشبین هستم که به زودی در ایران با ارکستر سمفونیک تهران به اجرای برنامه بپردازم.

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...