هنرمند؛ معبری برای عبور حقیقت
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳


گفتگو با «حسام‌الدین سراج»

هنرمند؛ معبری برای عبور حقیقت

این خواننده‌ی موسیقی آیینی با بیان اینکه هنرمند معبری است برای عبور حقیقت، گفت: آلبوم «وداع» عرض ادبی است به ساحت سیدالشهدا (ع) و تلاش می‌کند به حقیقت واقعه عاشورا بپردازد که این مساله در واقع بیان موسیقایی واقعه کربلا بود. شعر قوی و موسیقی قدرتمند، فرهنگ ایجاد می‌کند و من پس از اجرای این آلبوم از برخی کسانی که انتظار نداشتم، بازخوردهای مثبت دریافت کردم و آن‌ها به من گفتند که با شنیدن این آلبوم به واقعه‌ی کربلا علاقه‌مند شدند.

 

 

 

 

 

13911008234024926_PhotoLراه‌نوا- این خواننده موسیقی آیینی اظهار کرد: آلبوم «وداع» عرض ادبی است به ساحت سیدالشهدا (ع) و تلاش می‌کند به حقیقت واقعه عاشورا بپردازد که این مساله در واقع بیان موسیقایی واقعه کربلا بود. شعر قوی و موسیقی قدرتمند، فرهنگ ایجاد می‌کند و من پس از اجرای این آلبوم از برخی کسانی که انتظار نداشتم، بازخوردهای مثبت دریافت کردم و آن‌ها به من گفتند که با شنیدن این آلبوم به واقعه‌ی کربلا علاقه‌مند شدند.

 

سراج ادامه داد: برای اجرای موفق این آلبوم، اشعار عمان سامانی را انتخاب کردند، زیرا اشعار ویژه‌ای درباره‌ی واقعه‌ی عاشورا دارد که واقعا تأثیرگذارند.

این خواننده‌ی موسیقی آیینی با بیان اینکه هنرمند معبری است برای عبور حقیقت، گفت: وقتی با نوادگان این شاعر بزرگ صحبت می‌کردم، آن‌ها گفتند که «عمان» سال‌ها به‌دنبال سرودن اشعار عاشورایی بود، اما این اتفاق نمی‌افتاد تا این‌که در یک دهه محرم به انزوا رفت و در طول دهه، کل دیوانش را سرود. اشعار این شاعر در زمینه‌های مختلف مانند حضرت علی‌اکبر (ع) و وداع حضرت زینب (س) صنعت شعری قوی‌ای دارد و به بیان مطالب اخلاقی و حکمت در لابه‌لای اشعارش نیز می‌پردازد.

 

سراج به اجرای شعر قیصر امین‌پور در این آلبوم نیز اشاره کرد و افزود: این شعر به‌دلیل صفای باطن «قیصر» سروده شده است و عمق عجیبی دارد که خود من هرگاه آن را می‌شنوم منقلب می‌شوم.

 

این خواننده در پاسخ به پرسشی درباره‌ی چگونگی اجرای کنسرت موسیقی‌اش در مشهد، گفت: ما پیش از این هم برای اجرا در مشهد تلاش کرده بودیم، اما به نتیجه نرسیدیم. خوشبختانه این‌بار موفق شدیم این کار را انجام دهیم، هرچند مشکلات زیادی بر سر راه ما قرار داشت، از جمله این‌که مجوز اجرا بسیار دیر صادر شد و ما زمان کافی برای تبلیغات نداشتیم.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره‌ی فعالیت در مورد امام رضا (ع) اظهار کرد: من قبلا دو تصنیف در این زمینه اجرا کردم که یکی از آن‌ها پخش شده و دیگری هم در آینده پخش خواهد شد؛ اما برنامه‌هایی را نیز برای اجرای قطعات دیگری در نظر داریم که ان‌شاءالله در آینده آن‌ها را عملی خواهیم کرد.

 

100874257530

 

هجوم رسانه‌ها فرهنگ اصیل را به انزوا برده

سراج با بیان این‌که رسانه‌ها امروز باید بیشتر به موسیقی آیینی بپردازند، گفت: رسانه‌ها و وزارت ارشاد نقش عمده‌ای در این زمینه دارند، زیرا گنجینه‌های موسیقی آیینی ما مثل حاج‌قربان سلیمانی یا استاد سرور احمدی و امثال استاد عسگریان و پورعطایی که به‌تازگی از بین ما رفته‌اند در بین نسل جدید کمتر شناخته‌شده هستند و همچنین غیرقابل تکرار به‌نظر می‌رسند.

 

این خواننده‌ی موسیقی آئینی در پاسخ به پرسش درباره‌ی وضعیت موسیقی آیینی در کشور، گفت: هجوم رسانه‌ها سبب شده تا فرهنگ اصیل و ماندگار به انزوا برود و امروز ما می‌بینیم که اگر در 10 سالن موسیقی پاپ اجرا می‌شود، فقط در یک سالن موسیقی سنتی شنیده می‌شود که آن هم بسیار کم‌رنگ است.

وی ادامه داد: رسانه‌ها سلیقه‌ی موسیقی مخاطب را تغییر می‌دهند و به همین دلیل است که ما امروز شاهدیم علاقه به موسیقی سنتی کم شده و نسل جدید کمتر با آن ارتباط دارد. در حالی که نسل قدیم نمی‌توانست با موسیقی پاپ ارتباط برقرار کند، اما امروز این روند معکوس شده است.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که آیا تاکنون با علما برای اجرای موسیقی صحبت کرده‌اید؟ گفت: من کتابی تدوین کرده‌ام تحت عنوان مبانی فقهی موسیقی و در دوره‌ی جوانی نیز به قم رفتم و با بسیاری از صاحب‌نظران در این زمینه به بحث پرداختم. موسیقی یک پدیده است و خدا هیچ پدیده‌ای را بیهوده خلق نکرده و موسیقی عاملی است که می‌توان از آن برای تعالی روح و آرامش استفاده کرد.

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...