همپای مسیر عاشقی
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۵


گفتگوی با علی محمد مودب درباره نسبت شعر با اربعین حسینی

همپای مسیر عاشقی

ظرفیت های شعر بسیار بالا است و اربعین حسینی چنان عظیم و در نگاه مردم گسترده است که نمی توان به راحتی همپایش بود اما تلاش های سالیان اخیر جوانان و پیشکسوتان حوزه شعر دینی درباره سرایش اشعاری مرتبط با اربعین حسینی به نظرم قابل توجه و ارزشمند بوده است و نوع توجهات شاعران و مخاطبان در فضاهای مختلف و در فرم های مختلف مانند مراسم عزاداری و استفاده در نوحه ها می تواند نشان دهنده رشد فضای شعر اربعین باشد.

 

 

۱۷۹۶۴۸_۱۸۰راه‌نوا- مسیر اربعین هر ساله پُرشورتر از سال پیشین برگزار می شود و ارادتمندان سرور و سالار شهیدان در اربعین ارادت و همراهی با حماسه عاشورا راهی می یابند برای سلامی دوباره خدمت جانان که دوست مردان حق بوده و هم نگاه حقیقت است. در این میان باید ارزیابی کرد که میزان همراهی هنرمندان و ادبیان خاصه شعر در این همراهی به چه میزان است؟ و آیا توانسته حتی به قطره‌ای هم شده همراه دریای عاشقان این سفر الهی باشد؟ پرسشی که به ذهن درآمد و در مسیر فعلیت نشست هنگامی که چنین دغدغه ای را با علی محمد مودب، شاعر گرانقدر انقلاب کشور و مدیر مؤسسه شهرستان ادب مطرح ساختم و این شاعر آشنا به فضای امروز شعر به «آوینی فیلم» گفت: «به نظرم در این سال ها همزمان با رشد روزافزون شمار مراجعه کنندگان در مراسم اربعین حسینی و پیاده روی اربعین شاهد رشد شعرها و شاعران درباره اربعین هم بوده ایم چنان که اکنون بسیاری از جوانان شاعر در این زمینه فعال بوده و آثار قابل توجهی را هم منتشر ساخته اند.»

 

از علی محمد مودب که  در حوزه شعر سپید، نیمایی و کلاسیک و اشعار آئینی سراینده آثار بسیار گرانقدری بوده است، سوال شد که رشد شعر دینی و به خصوص شعر مرتبط با اربعین حسینی را متناسب با رشد فضای ارادت ورزی عاشقان کربلایی می داند؟ که وی پاسخ داد: «ظرفیت های شعر بسیار بالا است و اربعین حسینی چنان عظیم و در نگاه مردم گسترده است که نمی توان به راحتی همپایش بود اما تلاش های سالیان اخیر جوانان و پیشکسوتان حوزه شعر دینی درباره سرایش اشعاری مرتبط با اربعین حسینی به نظرم قابل توجه و ارزشمند بوده است و نوع توجهات شاعران و مخاطبان در فضاهای مختلف و در فرم های مختلف مانند مراسم عزاداری و استفاده در نوحه ها می تواند نشان دهنده رشد فضای شعر اربعین باشد.»

 

از مدیر اسبق دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان تهران درباره شرایطی که می تواند منجر به توزیع مناسب تر اشعار دینی و خاصه شعرهای اربعین نزد مردم از هر طیفی شود، پرسش به عمل آمد که علی محمد مودب پاسخ داد: «جدا از انتشار کتاب ها و برگزاری مراسم شعرخوانی می توان به فضایی که در شبکه های مجازی برای انتقال اشعار دینی وجود دارد، اشاره کرد که امروزه حجم بسیاری از ارتباطات میان کاربران را به خود اختصاص داده است و نباید از این ظرفیت غافل شد. از طرفی راه اندازی رادیو اربعین به دلیل حجم تولیداتی بوده که در زمینه شعر اربعین رخ داده است و از اشعار اربعین در این رادیو هم بسیار استفاده شده است. در کل به نظرم فضای خوبی برای انتقال اشعار سروده شده درباره اربعین نزد مخاطبان مختلف وجود دارد هر چند این موضوع چنان با اهمیت است که نیاز به تلاش های دیگری هم می باشد.»

 

علی محمد مودب به دلیل مسئولیتی که در موسسه «شهرستان ادب» دارد با بسیاری از شاعران جوان و فعال ارتباط دارد و درباره میزان علاقمندی نسل جوان به سرودن اشعار دینی و آئینی گفت: «در این سال ها شاهد حضور و فعالیت بسیاری از شاعران دینی بوده ایم که تلاش های خوبی در این زمینه داشته و اشعار ارزنده ای سروده اند و مسیر شعر را بسیار روشن ساخته است و امیدوارم فضایی بهتر برای رشد این شاعران به وجود بیاید. در این میان فضای عاشورا و اربعین ظرفیت های بسیاری برای فعالیت دارد.» و این نگاهی رو به سوی حریم عشق است از سوی شاعری که از شهید سرود و از شهادت که «قسم به حرمت عمری که عهد نشکستم   که در شنای جهان با شهید همدستم»

 

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...