سرود «دوستی ایران و آذربایجان» نواخته شد
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴


با اجرای ارکستر ملی جمهوری آذربایجان؛

سرود «دوستی ایران و آذربایجان» نواخته شد

سرود دوستی ایران و آذربایجان، ساخته پروفسور «توفیق باکی‌خانف» توسط گروه ارکستر ملی جمهوری آذربایجان در سالن «فیلارمونیای» شهر باکو به اجرا درآمد.

 

 

 

 

IMG10143405راه‌نوا- سید ابراهیم ابراهیمی در گفتگویی با اشاره به اهمیت و نقش ویژه فرهنگ و هنر در مناسبات بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: پروفسور «توفیق باکی‌خانف» به عنوان یکی از اساتید مطرح موسیقی جمهوری آذربایجان و سازنده اثر سرود دوستی ایران و آذربایجان، نقش ویژه‌ای در ارتقای سطح همکاری‌ها و مناسبات فرهنگی و هنری بین دو کشور دارد و جزء اولین هنرمندانی است که در توسعه روابط فرهنگی و هنری ایران و آذربایجان تلاش‌های بسیار ارزنده‌ای را انجام داده است.

 

وی با بیان اینکه برخی از آثار مکتوب این هنرمند آذری که همواره در راستای نزدیکی و دوستی دو کشور ایران و آذربایجان کوشیده، به زبان فارسی نیز ترجمه و چاپ شده است، گفت: فعالان موسیقی در جمهوری اسلامی ایران پرفسور باکی‌خانف را به خوبی می‌شناسند و آثار این هنرمند در ایران ستوده شده و توسط دانشگاه سوره ایران مورد تقدیر قرار گرفته است.

 

ابراهیمی ادامه داد: اجرای سرود دوستی ایران و آذربایجان همزمان به مناسبت هشتاد و پنجمین سال تولد پرفسور باکی‌خانف و مراسم تقدیر و بزرگداشت این آهنگساز مشهور و استاد موسیقی ملی آذربایجان، با همکاری وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان برگزار شد و مورد استقبال مردم و شخصیت‌های فرهنگی داخلی و خارجی قرار گرفت.

 

رایزن فرهنگی ایران در باکو با اشاره به رونمایی از نخستین نشریه علمی مشترک به دو زبان آذری و فارسی با عنوان «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» گفت: این نشریه به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در جمهوری آذربایجان و کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو به چاپ رسیده و انتشار این نشریه مشترک، آغازی برای همکاری‌های بیشتر رایزنی فرهنگی ایران با دانشگاه دولتی باکو در راستای توسعه زبان و ادبیات فارسی است.

 

ابراهیمی افزود: در تلاش هستیم تا با هماهنگی بنیاد سعدی و همچنین دانشگاه‌های معتبر کشورمان نسبت به تأمین مقالات معتبر و علمی در زمینه زبان و ادبیات فارسی اقدام کرده و شماره بعدی این نشریه مشترک ایرانی- آذری را در تهران چاپ کنیم.

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...