سبزواری به‌حق، پدر شعر انقلاب است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۵


حسام‌الدین سراج:

سبزواری به‌حق، پدر شعر انقلاب است

سراج روحیه بالای مبارزه‌طلبی مرحوم سبزواری وتلاش برای آزادی و رسیدن به این مفهوم را از مهم‌ترین ویژگی‌هایی دانست که باعث شده بود ذوق ادبی و شاعرانه سبزواری از آن سیراب شود: اشعار و ترانه‌های حماسی ایشان نیز از این روحیه و از این ناحیه سرچشمه می‌گیرد.

 

 

 

 

۵۴راه‌نوا- سرود حماسی «همپای جلودار» از قطعاتی بود که سال‌ها برای موضوع فلسطین و لبنان از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد. این ترانه ۳۰ سال قبل با شعری از استاد حمید سبزواری و خوانندگی سید حسام‌الدین سراج و دکلمه علی معلم دامغانی ساخته شد. درگذشت استاد سبزواری بهانه‌ای شد تا با سید حسام‌الدین سراج، خواننده آرام و بی‌حاشیه این سال‌های موسیقی سنتی گفت‌وگویی داشته باشیم.

 

خواننده قطعه مشهور «هم‌پای جلودار» با اشاره به آشنایی خود با مرحوم سبزواری گفت: آشنایی بنده با استاد سبزواری به سال‌های دور برمی‌گردد. در آن دوران در شورای شعر رادیو بودیم که توسط آقای شاهرخی اداره می‌شد. جناب شاهرخی دوست مشترک بنده و استاد سبزواری بودند. در این شورا خدمت استاد سبزواری می‌رسیدیم و در آن دوران این توفیق نصیب بنده شد که از نزدیک با افکار و روحیه این شاعر ارزشمند انقلابی آشنا شوم.

 

وی در ادامه با اشاره به طبع بلند و شاعرپیشگی مرحوم سبزواری گفت: طبع شعری استاد سبزواری زبانزد بود و شاعری ارزشمند برای ادبیات محسوب می‌شدند. این خواننده موسیقی سنتی در ادامه با اشاره به آثار پدر شعر انقلاب افزود: ایشان علاوه بر اینکه شاعر ارزشمندی بودند، توانایی بالایی هم در ترانه‌سرایی داشتند. کارها و آثار ارزشمندی هم در کارنامه ایشان در موسیقی انقلابی و فاخر به چشم می‌خورد.

 

سراج روحیه بالای مبارزه‌طلبی مرحوم سبزواری و تلاش برای آزادی و رسیدن به این مفهوم را از مهم‌ترین ویژگی‌ها و بروزهایی دانست که باعث شده بود ذوق ادبی و شاعرانه سبزواری از آن سیراب شود: اشعار و ترانه‌های حماسی ایشان نیز از این روحیه و از این ناحیه سرچشمه می‌گیرد.

 

حسام‌الدین سراج در پایان صحبت‌های خود با ذکر خیر و طلب آمرزش برای مرحوم سبزواری گفت: به‌حق باید ایشان را «پدر شعر انقلاب» دانست و این صفت از صفاتی محسوب می‌شود که برازنده استاد سبزواری است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: صبح نو

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...