حمایت شاعران جهان از شاعر فلسطینی
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴


با انتشار نامه‌ای اعلام شد

حمایت شاعران جهان از شاعر فلسطینی

پل مولدون، کارول آن دافی، آدونیس و بسیاری از شاعران سرشناس با انتشار یک نامه از عربستان خواستند، شاعر فلسطینی متهم به مرگ را آزاد کند.

 

 

 

 

355173Cراه‌نوا- اشرف فیاض شاعر فلسطینی چندی پیش از سوی دادگاهی در عربستان سعودی به جرم ارتداد به اعدام محکوم شد. اکنون شاعران سرتاسر جهان با او اعلام همبستگی کرده‌اند و با انتشار نامه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید از صدور حکم اعدام برای فیاض، خواستار آزادی این شاعر فلسطینی شدند که خود همواره اتهام ارتداد را رد کرده است.

 

دادگاه عربستانی با اتکا به مدارکی همانند شعرهای فیاض در مجموعه «راهنمای درون» که انتشار آن در عربستان سعودی ممنوع است، به علاوه‌ی پست‌های توئیتری او و سخنانش در یک کافی‌شاپ در شهر ابها حکم به ارتداد او داده است. او 30 روز برای اعتراض به حکم دادگاه فرصت دارد.

 

چارلز سیمیچ شاعر صرب آمریکایی، جان اشبری شاعر آمریکایی وغسان زقطان فلسطینی  از دیگر چهره‌های سرشناسی هستند که امضایشان پای این نامه‌ی اعتراضی دیده می‌شود.
 
 
در این نامه که انجمن جهانی قلم امیدوار است از طریق آن پیام حمایت خود را به گوش فیاض برساند، نوشته شده است: «ما شاعران سراسر جهان نگرانی خود را از تصمیم مقامات عربستان سعودی برای اعدام اشرف فیاض اعلام می‌کنیم. داشتن یک عقیده و ابراز آن به صورتی مسالمت‌آمیز جرم نیست.»
 
 
نویسندگان این نامه در ادامه نوشتند: «این یکی از آخرین نمونه‌های عدم تحمل آزادی بیان از سوی پادشاهی سعودی و فشار فزاینده آزاداندیشان در این کشور است.» آن‌ها در انتهای این نامه خواستار آزادی شاعر دربند فلسطینی شدند.
 
 
فیاض هفته گذشته در یک مصاحبه به گاردین با اشاره به این‌که کاری انجام نداده که سزاوار مرگ باشد، گفته بود: «آن‌ها مرا به خداناباوری متهم کردند و تفکراتی تخریب‌کننده در این باره را در جامعه منتشر کردند. شعرهای من درباره خود من به عنوان یک آواره‌ی فلسطینی است. درباره موضوعات فرهنگی و فلسفی است. اما افراط‌گرایان مذهبی آن‌ها را به عنوان مطالبی علیه خداوند تفسیر می‌کنند.»
 
 
فیاض در پیامی ضمن تشکر از حامیان خود گفت: «من برعلیه هیچ کس نیستم، من یک هنرمندم و تنها می‌خواهم آزادیم را پس بگیرم.»
 
 
 
 
 
منبع: دفاع‌پرس
 
 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...