حمایت جدی از شعر بر مدیران اجرایی و رسانه‌ها واجب است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۵


مودب در نشست خبری پنجمین دوره آفتابگردان‌ها:

حمایت جدی از شعر بر مدیران اجرایی و رسانه‌ها واجب است

مدیرعامل مؤسسه شهرستان ادب، گفت: فرض است مدیران اجرایی در دستگاه‌های فرهنگی حمایت جدی‌تر از حوزه شعر به خصوص تربیت نیرو که مورد تأیید رهبر معظم انقلاب نیز بوده داشته باشند.

 

 

 

 

IMG12145421راه‌نوا- نشست خبری پنجمین دوره آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی موسوم به آفتابگردان‌ها پیش از ظهر امروز با حضور علی‌محمد مؤدب، محمود اکرامی و میلاد عرفانپور در مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد.

 

علی‌محمد مؤدب در ابتدای این نشست گفت: وقتی تصریح بزرگان کشور بر شعر به عنوان ثروت ملی است باید بخشی از سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی در این مسیر صورت گیرد.

 

وی افزود: شاعران یکی از کسانی هستند که در این مسیر تلاش‌هایی داشته‌اند که به لطف خدا امروز جدی‌ترین شاعران، شاعران انقلاب اسلامی هستند اما در این مسیر دو گروه هستند که در شعر امروز اهمیت دارند. یکی مدیران که باید بسترها را فراهم کنند و دیگری رسانه‌ها که در جایگاه مهمی قرار دارند.

 

مؤدب گفت: امروز به لطف خدا پنجمین دوره شعر جوان انقلاب اسلامی در حال رقم خوردن است. فرض است مدیران اجرایی در دستگاه‌های فرهنگی حمایت جدی‌تر از حوزه شعر به خصوص فعالیت تربیت نیرو که مورد تأیید رهبر معظم انقلاب نیز بوده داشته باشند.

 

او اضافه کرد: هدف از فعالیت‌های آموزشی ایجاد انگیزه در نیروهای جوان است ما به عنوان مدیران اجرایی و رسانه‌ای برای تولید ادبی شایسته و فاخر چه تلاشی داشته‌ایم و چه کرده‌ایم که جوانان به مطالعه و تمرین ادبی علاقه‌مند شوند. وقتی تمام رسانه‌های مؤثر صوتی و تصویری به ورزش می‌پردازند چطور می‌توان توقع ایجاد علاقه و انگیزه ادبی در جوانان را داشت.

 

مؤدب در پایان گفت: خواهش من از رسانه‌ ملی این است که نگاه جدی‌تر به یک دوره آموزشی ادبی داشته باشد تا جوانان ببینند و نسبت به فرهنگ و ادبیات علاقه‌مند شوند. امیدوارم رسانه‌ها اهمیت این موضوع را درک کنند.

 

میلاد عرفانپور مدیر دفتر شعر مؤسسه شهرستان ادب در بخش دیگری از این مراسم، گفت: دوره آموزشی سالانه شعر جوان انقلاب اسلامی از سال ۸۹ آغاز شده با این نیت که خلأ موجود در پرورش استعدادهای جوان را پر کند تا نسل جوان شعر پربار شود. بنای ما در این دوره‌ها استعدادیابی از سراسر کشور است و ما در این دوره فقط به توانایی شعری توجه نمی‌کنیم بلکه به جنبه‌های مختلف یک استعداد توجه می‌شود.

 

وی افزود: دوره پنجمین آفتابگردان‌ها به گواه داوران آن نیز بهترین دوره آفتابگردان‌ها است در این دوره از ۲۵ استان کشور حضور دارند که افتتاحیه آن بهمن ماه با میزبانی از بانوان در کردان کرج آغاز شد و در ادامه برنامه‌های این دوره از ۲۴ تا ۲۷ فروردین میزبان حدود ۴۰ نفر از شاعران جوان برگزیده در تهران خواهیم بود.

 

عرفانپور یادآور شد: همچنین در این دوره ۲۰ نفر از چهره‌های برجسته این کشور به عنوان استاد در این دوره همراه ما خواهند بود. محمود اکرامی، ناصر فیض، مرتضی امیری اسفندقه، سعید بیابانکی، مصطفی محدثی خراسانی، محمدرضا سنگری، قربان ولیئی، اسماعیل امینی، بیژن ارژن و … از جمله اساتید این دوره هستند.

 

علی‌محمد مؤدب در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به آغاز پنجمین دوره آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی خروجی آن چه بوده است،‌ گفت: کتاب‌های مجموعه آفتابگردان‌ها منتشر می‌شود و چهره‌های جوان در آن معرفی می‌شود. همچنین در کنار دوره آفتابگردان‌ها دوره تکمیلی آموزش شعر نیز داریم که شاعران جدی مرحله مقدماتی وارد آن دوره می‌‌شوند که در حاشیه اردوها از اعضای دوره تکمیلی دعوت می‌شود تا در کلاس‌های خاص خودشان شرکت کنند و در این دوره‌های تکمیلی تلاش می‌شود که شاعران جوان برای ادامه دادن مسیر هدایت شوند که البته یکی از اهداف دوره تکمیلی انتشار کتاب‌های این شاعران است.

 

میلاد عرفانپور در تکمیل سخنان مؤدب گفت: هم اکنون ۵۰ نفر در دوره تکمیلی قرار دارند که به مرور به تولید اثر نزدیک می‌شوند که امیدواریم در سال ۹۵، ۱۰ اثر از اعضای آفتابگردان‌ها منتشر شود البته یادآوری این نکته ضروری است که قرار نیست همه اعضای آفتابگردان‌ها کتاب منتشر کنند بلکه شناسایی و آموزش آنها و اثرگذاری آنها در سطح خود در استان‌های دیگر یکی دیگر از اثرات پنهان ‌آفتابگردان‌ها است.

 

 

 

 

 

منبع: فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...