جدیدترین اثر محمدرضا سنگری منتشر شد
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵


با عنوان «شعر هیئت»

جدیدترین اثر محمدرضا سنگری منتشر شد

انتشارات خیمه همزمان با فرارسیدن ماه محرم، ماه عزای حسینی، جدیدترین اثر از محمدرضا سنگری، استاد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر حوزه شعر آیینی، را با عنوان «شعر هیئت» منتشر کرد.

 

 

۱۳۹۵۰۷۱۴۱۰۲۷۳۴۳۴۷۸۸۴۸۶۲۱۰راه‌نوا- انتشارات خیمه همزمان با فرارسیدن ماه محرم، ماه عزای حسینی، جدیدترین اثر از محمدرضا سنگری، استاد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر حوزه شعر آیینی، را با عنوان «شعر هیئت» منتشر کرد.

 

این اثر در سه فصل تدوین شده که نویسنده در آن با رویکردی پژوهشی به موضوع شعر هیئت، شاخه‌ها و ویژگی‌های آن پرداخته است. نویسنده در این اثر به محورهای چیستی، سیر تحول و تطور و ویژگی های شعر هیئت می پردازد تا با ارائه تصویری روشن از این‌گونه شعری، مخاطب را با ابعاد، دقایق و ظرایف آن آشناتر سازد.

 

سنگری پیش‌تر به رسانه‌ها درباره این کتاب گفته است: در این اثر شعرهایی که در هیئت‌های عزاداری و مذهبی به کار می‌رود، مورد توجه قرار گرفته و ویژگی‌های آنها بررسی شده است، از سوی دیگر آسیب‌هایی که این نوع شعر را تهدید می‌کند بحث و بررسی شده و اثری کاملاً پژوهشی بوده و راه را برای مداحان و شاعران نشان می‌دهد.

 

در معرفی این کتاب آمده است: از ساحت‌ها و قلمروهای شعر دینی و آیینی، هیچ ساحتی از منظر زایایی و البته حضور در مجامع مردمی، هم‌اندازه و هم‌تراز «شعر هیئت» نبوده و نیست. در روزگار ما، به سبب گسترش هیئت‌های مذهبی، اقبال و استقبال به این‌گونه سروده‌ها افزون‌تر شده است و همین بسیاری شاعران شاخص را به این عرصه فراخ کشانده است.

 

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این اثر می‌توانند به نشانی نشر خیمه مراجعه کنند.

 

محمدرضا سنگری تاکنون کتاب‌های متعددی به نگارش درآورده که از جمله آنها می‌توان به «آینه‌داران آفتاب»، «از نتایج سحر»، «سیب و عطش»، «عاشورایی‌ها»، «چهل روز عاشقانه»، «روایت عطش و آتش»، «ماه در آب» و «آینه در کربلاست» اشاره کرد. او همچنین چندی مدیریت دفتر ادبیات عاشورایی حوزه هنری را نیز برعهده داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...