روایت بازتابهای دو زلزله موسیقایی
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۳


پرونده تولد دوباره موسیقی انقلاب 4

روایت بازتابهای دو زلزله موسیقایی

علیرضا بهمیاری
"مرگ بر آمریکا" و "گزینه های روی میز" بدون اغراق چنان تاثیرگذار و هدفمند جلوه کرد که واکنش اکثر رسانه های فارسی زبان ضدانقلاب خارج نشین و حتی برخی از رسانه های مشهور خارجی را در پی داشت. تا کنون هیچ گاه یک اثر موسیقایی تولید داخل کشور این چنین مورد هدف و البته تخریب رسانه های خارجی قرار نگرفته بود.

واحد موسیقی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، در تاریخ های یازدهم آبان ماه و سیزدهم دی ماه سال جاری دو قطعه موسیقی را تولید و منتشر ساخت که این آثار را به جرات می توان شاخص ترین، محبوب ترین و در عین حال خبرسازترین قطعات موسیقی پاپ در طی سال 1392 محسوب کرد.

این دو اثر موسیقایی قطعات “مرگ بر آمریکا” و “گزینه های روی میز” هستند که با صدای حامد زمانی اجرا شدند.
بدون هرگونه اغراق و بزرگ نمایی، این دو اثر به خصوص قطعه مرگ بر آمریکا آن چنان تاثیرگذار و هدفمند جلوه کرد که واکنش اکثر رسانه های فارسی زبان ضدانقلاب خارج نشین و حتی برخی از رسانه های مشهور خارجی را در پی داشت. تا کنون هیچ گاه یک اثر موسیقایی تولید داخل کشور این چنین مورد هدف و البته تخریب رسانه های خارجی قرار نگرفته بود ولی مرگ بر آمریکا کاری با دشمنان به خصوص آمریکا کرد که عملا رسانه رسمی فارسی زبان دولت آمریکا دست به کار شد و ویژه برنامه ای مضحک در جهت تخریب خواننده این اثر به روی آنتن فرستاد و در طول یک هفته بارها این برنامه را باز پخش کرد تا آشکارا نشان بدهد تا چه میزان این قطعه تاثیر خود را بر دشمن گذاشته است.
همچنین گزینه های روی میز اثر دیگری است که در پیوند و ادامه مرگ بر آمریکا اجرا شده است و این قطعه نیز تاثیر بسیار زیادی بر اذهان علاقه مندان موسیقی و حتی مردمی که شاید ارتباط چندانی با موسیقی نیز نداشته و ندارند، گذاشته است.
به هر روی مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز دو اتفاق موسیقایی، صرفا نه در سال 1392 بلکه در طی همه این سال ها بوده اند و نمی توان به سادگی از آنها گذشت و یا میزان اثر گذاری آنها را کم اهمیت دید و یا نادیده انگاشت. اگر چه در این رهگذر حتی برخی از رسانه های داخلی در مواجهه با این دو قطعه، یا سعی کردند این دو را نبینند و نشوند ( مگر می شود نشنیده باشند!!) و یا به آن ها حمله ور شوند و یا سعی در تخریب خواننده آن داشته باشند.
ولی وقتی یک اثر هنری به این میزان از موفقیت و ارزشمندی می رسد برخی واکنش های منفی طبیعی است و البته تخریب ها و نگاه های خصمانه هرگز نمی تواند اثر را به بیراهه بکشاند.
به دلیل پیوستگی و ارتباط مضمونی و معنایی که بین قطعات مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز وجود دارد و اینکه هر دو قطعه نیز تقریبا به یک میزان با استقبالی بی نظیر مواجه شدند؛ در ادامه مروری مستند خواهیم داشت بر بازتاب ها، واکنش ها و خبرهایی که پیرامون این قطعات از روز رونمایی تا کنون جریان داشته است.

.

بازتاب های ترانه «مرگ بر آمریکا»
1.    روز یازدهم آبان ماه و در آستانه سیزدهم آبان که به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی شناخته می شود، قطعه موسیقی “مرگ بر آمریکا” در سفارت سابق آمریکا در تهران رونمایی شد.

marg_bar-roonamaei
حامد زمانی در مقام خواننده و ملودی ساز، محمد مهدی سیار به عنوان شاعر و امید رهبران نیز در جایگاه تنظیم کننده، عوامل ساخت و اجرای این قطعه به شمار می روند. همچنین میکس و مسترینگ این اثر توسط رضا پوررضوی انجام گرفته است.

.

2.   در همان شب برای نخستین بار مراسم رونمایی از قطعه موسیقی مرگ بر آمریکا، از طریق بخش های مهم خبری تلویزیون یعنی بیست و سی شبکه دو و بیست و یک شبکه یک سیما پخش شد و در ضمن با خواننده آن هم گفت و گوی کوتاهی صورت گرفت.

.

3.      ساعتی پس از مراسم رونمایی، قطعه مرگ بر آمریکا در فضای مجازی و از طریق برخی خبرگزاری ها و وب سایت ها منتشر شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

.

4.    حامد زمانی صبح روز سیزدهم آبان ماه در حضور پرشور مردمی که برای راهپیمایی ضد آمریکایی در تهران تجمع کرده بودند، حاضر شد و قطعه مرگ بر آمریکا را به صورت پلی بک اجرا نمود و در ضمن قسمتی از این اجرا در بخش های خبری نیز پخش گردید.

.
5.    روز سیزدهم آبان ماه قطعه مرگ بر آمریکا با نماهنگی که برای آن تهیه شده بود چند بار از طریق آنتن شبکه های مختلف سیما پخش گردید.

.
6.    حامد زمانی و محمد مهدی سیار به عنوان خواننده و شاعر قطعه مرگ بر آمریکا، عصر روز سیزدهم آبان ماه با حضور در برنامه زنده “امروز هنوز تموم نشده” شبکه یک سیما حاضر شدند و با محوریت این قطعه به گفت و گو با مجری برنامه پرداختند.

.
7.    به تدریج واکنش ها نسبت به انتشار این اثر در فضای مجازی بالا می گیرد و با تحسین ها و البته تخریب هایی مواجه می شود. حتی کار به جایی رسید که رسانه های فارسی زبان خارج از ایران و برخی رسانه های خارجی زبان نیز به انتشار این اثر واکنش خصمانه نشان می دهند.

.
8.    تلویزیون بی بی سی فارسی در روز سیزدهم آبان ماه با پخش تصاویری از اجرای زنده حامد زمانی در جمع مردمی که برای راهپیمایی ضد آمریکایی مقابل سفارت سابق آمریکا در تهران تجمع کرده اند، عملا نسبت به انتشار این اثر موسیقی ضد آمریکایی واکنش منفی نشان می دهد.

.
9.    به نقل از خبرگزاری نسیم: خبرگزاری “آسوشیتدپرس” در گزارشی با اشاره به رونمایی آهنگ جدید حامد زمانی با عنوان “مرگ بر آمریکا” نوشت: ایرانی‌ها چند روز پیش از مذاکرات هسته‌ای در ژنو، دو ترانه “مرگ بر آمریکا” را در سفارت سابق واشنگتن در تهران، برای بالا نگه داشتن عصبانیت مردم از آمریکا رونمایی کردند.

.
10.    به نقل از وب سایت 598 : رادیو فردا در چندین گزارش که بیشتر به فحاشی شباهت داشت تا خبر، در انتقاد از نصب بیلبوردهای موثر و فرهنگ ساز صداقت آمریکایی منتشر کرد و همچنین یک سرود انقلابی با صدای زمانی آنقدر برای رادیو فردا سخت به نظر رسیده که باید برای آن خبر، تیتر یک تهیه کند و علیه حامد زمانی خواننده محبوب کشورمان، جوسازی رسانه‌ای کند. سپس رادیو فردا به جای قرار دادن لینک سرودی که به ضرر آن‌هاست، آن را کاملاً سانسور کرده و تنها به بیان بخش‌هایی از شعر آن اکتفا می کند.

.
11.    همچنین برخی دیگر از رسانه های خارجی همچون “واشنگتن پست” نیز انتشار این قطعه را با روایتی جانبدارانه مورد انعکاس قرار می دهند.

.
12.     انتشار آثار جدید موسیقایی ضد آمریکایی آن چنان با استقبال مردم مواجه می شود که در یک حرکت بی سابقه 63 نماینده مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه ای از اسفندیار قره باغی، حامد زمانی و مهدی سیار عوامل ساخت دو اثر تازه موسیقی ضدآمریکایی تقدیر کردند.

.
13.    100 فعال فرهنگی استان فارس در بیانیه ای حمایت خود را از هنر و اشعار ضدآمریکایی مهدی سیار، شاعر اثر مرگ بر آمریکا اعلام نمودند.

.
14.    به دلیل محبوبیت قطعه مرگ بر آمریکا حتی در مراسم های عزاداری ماه محرم امسال نیز توجهی ویژه به این قطعه می شود و به طور مثال حجت الاسلام انجوی نژاد در شب تاسوعای حسینی در شیراز یک شعر تازه بر مبنای شعر و ملودی قطعه مرگ بر آمریکا به صورت نوحه خوانی اجرا می کند.

.
15.    به همت خانه سرود انقلاب اسلامی، جمعی از نوجوانان در پارک دانشجو تهران سرود مرگ بر آمریکا را به صورت همخوانی اجرا می کنند.

With-Down-U.S.A-NoJavanan1
16.    خبرگزاری فارس از دیدار حامد زمانی با رهبر معظم انقلاب و اعلام نظر ایشان درباره قطعه مرگ بر آمریکا سخن خبر می دهد. در این گزارش به نقل از حامد زمانی عنوان شده است: مقام معظم رهبری در این دیدار راجع به ترانه «مرگ بر آمریکا» فرمودند که ترانه مرگ بر آمریکای شما، مرگ بر آمریکای سال 92 بود. شنیدم که به این کار زیاد حمله کردند، بگذار حمله بکنند که اگر حمله نمی‌کردند باید عزا می‌گرفتید. شما هم دلسرد نشوید و یکی دیگر هم بسازید.

.
svFdSiS_5352 17.    شبکه تلویزیونی صدای آمریکا در یکی از برنامه های خود حامد زمانی را به دلیل اجرای قطعه مرگ بر آمریکا مورد تخریب شدید و خصمانه قرار می دهد. در این برنامه بخش هایی از اجرای حامد زمانی در قطعه‌های موفق مرگ بر آمریکا و قلاده های طلا به نمایش گذاشته شد. سپس مجری با ارائه یک بیوگرافی ساختگی و به دروغ از این خواننده سعی کرد اهداف مورد نظر خود را پیاده سازد. مجری و برنامه ساز شبکه صدای آمریکا که که چندی پیش ماجرای تجاوزش به یکی از مجریان زن این شبکه خبرساز شده بود؛ به دلیل آشفتگی و هراس خود از پخش کردن قطعه مرگ بر آمریکا که چندین بار عبارت مرگ بر آمریکا در آن تکرار می شود دقیقا نمی دانست چگونه با این موضوع برخورد نماید که در نهایت با در هم آمیختن مسائلی که هیچ گونه ارتباطی به هم نداشتند و حتی با دست آویز قراردادن آموزه های دینی و تحریف فتوای مراجع مدعی شد که: «موسیقی پاپ که حامد زمانی در آن ژانر می خواند، اصولاً مورد تائید مراجع نیست چون موسیقی غنایی است و می شود با آن ضرب گرفت و رقص آور است!»

در ادامه این برنامه، وی ترانه “آخرین قدم” حامد زمانی را که برای جانبازان شیمیایی خوانده است را بر روی تصاویر مبتذل قرار داد و ادعا کرد: «حامد زمانی در این ترانه با مخاطب قرار دادن یک عشق زمینی، باعث غافل شدن مردم از خدا شده و بنابر نظر مراجع شیعه، این کار وی نیز حرام است!»

.
18.    خبرگزاری تسنیم در روز 22 بهمن می نویسد: پخش سرود “مرگ بر آمریکا” با صدای حامد زمانی در میادین و مسیر راهپیمایی گسترده مردم انقلابی ایران به  مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حال و هوای خاصی به مراسم داده است.

.

بازتاب های ترانه «گزینه های روی میز»
1.    در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار که جمعه شب سیزدهم دی ماه در سینما فلسطین تهران برگزار شد، حامد زمانی برای نخستین بار جدیدترین اثر خود با عنوان ” گزینه های روی میز” را اجرا نمود.شعر این قطعه سروده محمد مهدی سیار است و خود حامد زمانی ملودی آن را ساخته است. کامران میرزایی تنطیم کننده این قطعه می باشد و رضا پوررضوی نیز میکس و مسترینگ این اثر را انجام داده است.

.

2.    در مراسم مذکور حاضران به همخوانی قسمت هایی از این ترانه با وی پرداختند. خانواده شهدا اولین کسانی بودند که پس از اجرای حامد زمانی با اهدا دسته گل‌هایی، از او تقدیر او کردند.

.

3.     در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار دکتر حسن عباسی [رئیس مرکز دکترینال امنیت بدون مرز]  در مصاحبه ای با شبکه دو سیما از تلاش های حامد زمانی در عرصه موسیقی متعهد تشکر کرد و ادامه داد که حامد زمانی همراه مردم و در کنار جریان مردمی است و کارهای ارزش مندی را عرصه بازار کرده است.

.

4.     سایت «انتخاب» به نقل از «آینده» از شدت خشم نسبت به استقبال مردمی از این دو ترانه روی به تخریب حامد زمانی می آورد و همچنین صدا و سیما را مورد هدف قرار می دهد که چرا دو قطعه شاخص این خواننده را مکررا به روی آنتن فرستاده است و با تیتری سخیف و غیرحرفه ای این چنین واکنش نشان می دهد: کم سوادی و افراطی گری، گزینه روی میز صداوسیما: تلویزیون، در چنبره حامد زمانی و رفقا!!!

entekhab

.

5.        در روز راهپیمایی 22 بهمن سال 92 قطعه های مرگ بر آمریکا و به خصوص گزینه های روی میز بارها از طریق شبکه های مختلف تلویزیونی پخش می شود. مردمی که در راهپیمایی حضور دارند بعضا پلاکاردهایی در دست دارند که با استفاده ی طنزآمیز و هنری از عبارت «گزینه های روی میز» برای سیاست مداران آمریکایی شاخ و شانه کشیده اند.

IMAGE63

91716IMG14221368IMAGE635277366042834920

.

6.    حامد زمانی روز بیست و دوم بهمن ماه امسال در جمع گسترده و پرشور مردم اصفهان که برای راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تجمع کرده اند حاضر شد و مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز را اجرا نمود. این مراسم به صورت مستقیم از سیمای مرکز اصفهان به روی آنتن رفت.

.

7.     محمد مهدی سیار شاعر آثار مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز در گفت و گویی با وب سایت جهان نیوز برای نخستین بار به بیان جزییاتی از پشت پرده این دو قطعه موسیقی پرداخت.

.

8.     بعد از استقبال گسترده از ترانه گزینه های روی میز، هنرمندان انقلابی سایر رشته های هنری نیز با دست مایه قرار دادن مضامین این ترانه، گزینه های روی میز مردم ایران را به رخ آمریکایی ها می کشند. انتشار کاریکاتورهای متعدد با این مضمون و انیمیشن گزینه های روی میز از این جمله است.

F9Hyp1

.

9.    گروهی از دانش آموزان بابلسری، ترانه گزینه های روی میز را به صورت نمایش خیابانی در میدان بسیج بابلسر اجرا كردند. این اجرای خیابانی بمناسبت دهه مبارك فجر سال 92 و به همت گروه جهادی فرهنگی صابرون شهرستان بابلسر انجام گرفت.

babol

.سرود گزینه های روی میز به خوانندگی حامد زمانی توسط گروه سرود ناشنوایان صدریه و باغچه بان در روز ۲۲ بهمن ماه اجرا شد که گوشه هایی از آن در خبر شبکه تابان استان یزد پخش شد.

.

10. ترانه گزینه های روی میز توسط گروه سرود ناشنوایان صدریه و باغچه بان در روز ۲۲ بهمن ماه اجرا شد و گوشه هایی از این اجرا در خبر شبکه تابان استان یزد پخش گردید.

1013145_1_b

نظرات

  رضا
  چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۳

  با عرض سلام و خسته نباشید
  گزارش بسیار جالبی بود و روزهای خاطره انگیزی را برایمان تداعی کرد. امیدوارم جبهه فرهنگی و شاعران و خوانندگان متعهدی نظیر آقای سیار و آقای زمانی زیر سایه اهل بیت معظممان روزهای پرافتخاری را پیش رو داشته باشند و هر روز بیش از پیش شاهد کارهایی قوی در این عرصه باشیم.
  فقط اجرای ناشنوایان در یزد رو که از تلویزیون این استان پخش شد هم از موارد قابل ذکر و بسیار اثرگذار بود.

  —————————————-

  مدیر سایت:
  با تشکر از ارسال نظر. اضافه شد.

  حامد
  شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۳

  سلام. خدا قوت
  کار خیلی خوبی بود این نگاه تاریخی داشتن به روند یک اثر. شاید باید از این به بعد دقیق تر و با آگاهی قبلی واکنش های یک اثر را جمع آوری کنیم.
  پیشنهاد می کنم قسمت هایی که فیلم هست رو بگذارید. مثل اجرای سرود مرگ بر آمریکا توسط خانه فیلم داستانی و اجرای ترانه گزینه های روی میز و…

  تاملات
  پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳

  همه ارجاعات درون متن از بین رفته

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...