بی‌توجهی رسانه به موسیقی رمضان
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۳۹۳


بی‌توجهی رسانه به موسیقی رمضان

برای معرفی شیوه های گوناگون موسیقی رمضان ساعت‌ها می‌توان حرف زد اما متاسفانه نه رسانه و نه جایی دیگر آنچنان که باید به این موضوع اهمیت نمی‌دهند و فقط به دنبال تولید آثار موسیقایی در حوزه پاپ هستند.

IMG08405591هوشنگ جاویدبا اعلام این خبر گفت: کتاب «موسیقی رمضان در ایران» پیش از این از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد که با استقبال خوبی که از سوی مخاطبان مواجه شد تصمیم بر این گرفتیم که این اثر تالیفی بار دیگر منتشر شده و با اضافه شدن مطالبی در دسترس علاقه مندان قرارگیرد اما متاسفانه این امر محقق نشده و من همچنان منتظر هستم که کتاب یاد شده با نزدیکی ماه مبارک رمضان در قالب چاپ دوم منتشر شود.

 

وی با اشاره به مطالبی که در این اثر پژوهشی تالیف و گردآوری شده است، توضیح داد: در این اثر همانطور که از نامش پیداست گونه های مرسوم موسیقایی ویژه ماه مبارک رمضان در اقوام ایرانی به عنوان یک ابزار رسانه ای که نوید فرا رسیدن ماه رمضان را می دهند به تفکیک ارائه شده و می تواند مرجع مناسبی برای پژوهشگران موسیقی نواحی به حساب آید. البته در چاپ اول این کتاب یک لوح فشره صوتی نیز ارائه شده که در آن نوای برخی از سازهای مورد نظر برای مخاطبان نواخته می شود.

 

این پژوهشگر موسیقی نواحی در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه موسیقی رمضان به خودی خود دارای ملودی های متنوع و متفاوتی است، بیان کرد:  به طور حتم موسیقی رمضان برای خودش جایگاه خاصی دارد اما من پیش از این هم گفته ام که هیچوقت به آن توجهی نمی شود و وقتی هم تمرکزی روی این گونه موسیقایی شکل می گیرد فقط معطوف به روزهای باقیمانده به شروع ماه رمضان است در حالی که این فضای موسیقایی به قدری جذاب و زیباست که می توان در طول سال نیز پیرامون آن حرف زد.

IMG19381489

 

جاوید تصریح کرد: برای معرفی شیوه های گوناگون موسیقی رمضان ساعت ها می توان حرف زد اما متاسفانه نه رسانه و نه جایی دیگر آنچنان که باید به این موضوع اهمیت نمی دهند و فقط به دنبال تولید آثار موسیقایی در حوزه پاپ هستند که گمان نمی‌کنم مرهمی بر زخم های فراوان موسیقی ایرانی باشد و من حتم دارم که اگر روند این گونه ادامه داشته باشد باید منتظر دفن زودهنگام موسیقی ایرانی در هیجان و کوران تولید انبوه آثار موسیقایی پاپ باشیم.

 

این نویسنده در پایان تاکید کرد: در حوزه موسیقی رمضان و گونه های دیگر موسیقی مذهبی فعالیتهای زیادی انجام دادم که هنوز بسیاری از آنها معرفی نشده اند اما فضای کار به قدری بد و ناهمگون است که دیگر انگیزه ای برای فعالیت در این جریان ندارم چرا که فکر می کنم این هنرمندان و دوستان فعال در موسیقی پاپ هستند که به آنها توجه بیشتری می شود و ما فعلا در این گوشه و کنار نظاره گر هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...