به سمت موسیقی رفتم تا پیام امام و انقلاب را به گوش مردم برسانم
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴


«حمید شاهنگیان»:

به سمت موسیقی رفتم تا پیام امام و انقلاب را به گوش مردم برسانم

حمید شاهنگیان آهنگساز و خالق قطعه موسیقایی «خمینی ای امام» همزمان با سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی تقدیر می‌شود.

 

 

 

 

 

13911116201709262_PhotoLراه‌نوا- در مراسمی که روز دوشنبه ۱۲ بهمن ماه در مکان فرودگاه مهرآباد همزمان با سالگرد ورود امام خمینی (ره) به تهران برگزار می‌شود از حمید شاهنگیان آهنگساز سرودهای انقلابی تقدیر می‌شود.

 

این آهنگساز در خصوص شکل گیری این سرود گفت: تولید و اجرای این سرود در زمان طاغوت اقدامی بسیار خطرناک و دشوار بود. به سبب ارادتی که به حضرت امام (ره) داشتم این کار را ضبط کردم و راز ماندگاری این اثر نیز به خاطر همان عشق بود.

 

وی ادامه داد: به سبب فعالیت های انقلابی که در دوران ستم شاهی داشتم به سمت کارهای موزیکال رفتم تا با استفاده از هنر موسیقایی پیام امام و انقلاب را به گوش مردم برسانم. امام خمینی (ره) به غیر از اینکه یک عالم فقیه برجسته و مرجع تقلید بودند، رهبر فکری و سمبل انقلاب نیز به شمار می رفتند و بر همین اساس نیز در آن زمان اگر فردی اسم این بزرگوار را بر زبان جاری می ساخت مورد اتهام قرار می گرفت.

 

این آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان افزود: در آن شرایط به عنوان یک انقلابی لازم دانستم تا اسم امام را به اشکال مختلف بیان کنم. خصوصیات امام خمینی (ره) همچون مجاهد بودن، مقاومتشان، شجاعت، هادی بودن، متفکر انقلاب و غیره در این سرود نوشته شد تا در اذهان مردم به صورت یکجا همچون یک دسته گل قرار دهیم.

 

شاهنگیان گفت: استاد حمید سبزواری هنرمند پیشکسوت کشورمان در آن زمان ۲ شعر سرودند که بنده با ترکیب آنها این سرود را ساختم. تهیه این سرود در آن زمان کار بسیار سخت و خطرناکی بود و تقریبا ضبط و اجرایش نیزغیر ممکن به شمار می رفت و به همین دلیل ناچار شدیم در شرایطی دشوار و در یک زیرزمین تاریک و نمور این سرود را ضبط کنیم.

 

آهنگساز سرود انقلابی «خمینی ای امام » اظهار کرد: به مرور که به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی نزدیکتر می شدیم، ساواک نیز ضعیف تر می شد و به همین دلیل بعدها ضبط های بهتری از این سرود انجام شد. خوشبتانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) نیز افراد مختلف با تنظیم های مجدد بار دیگر این سرود را اجرا کردند.

 

شاهنگیان درمورد راز ماندگار این سرود عنوان کرد: سخنی که از دل برآید لاجرم بر دل نیز خواهد نشست. شعر و سرود ساختن برای حضرت امام در آن زمان کار ساده ای نبود و نیازمند یک عشق ناب بود که خوشبختانه در این سرود به آن نائل شدیم.

 

وی ادامه داد: شاید این سخنانم برای نسل امروز چندان قابل هضم نباشد چرا که هم اکنون با چند دکمه دیجیتالی و کلیک، موسیقی  می سازند اما واقعا در آن زمان هیچ امکاناتی نداشتیم. دلی بودن این اثر و نیز موضوع امام و انقلاب و شرایط  تاریخی تولید آن از جمله دلایلی است که در اذهان مردم باقی مانده است.

 

خالق سرودهای انقلابی در پایان یادآور شد: یکی از مولفه های موسیقی این است که اشعار را ماندگار می کنند و بر همین اساس نیز هم اکنون ۴ نسل انقلاب سرود «خمینی ای امام» را حفظ هستند. متاسفانه طی سالیان گذشته نقش موسیقی را فراموش کرده ایم و  کمتر به موسیقی های آیینی، انقلابی، عاشورایی، سنتی و غیره پرداخته شده است. به نظر من حمایت نکردن و بها ندادن به این هنرها هم اکنون سبب شکل گیری موسیقی های شده که همخوانی کمتری با جامعه ما دارد.

 

 

 

 

 

منبع: فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...