باموسیقی آئینی می‌توان بین ادیان مختلف وحدت ایجادکرد
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳


هوشنگ جاوید در رونمایی«دوشنبه کربلا»

باموسیقی آئینی می‌توان بین ادیان مختلف وحدت ایجادکرد

هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی در مراسم رونمایی از آلبوم «دوشنبه کربلا» که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد در سخنانی گفت: من به عنوان یک پژوهشگر موسیقی پس از سالها تحقیق و پژوهش جشنواره موسیقی آئینی را برگزار کردم. زیرا با موسیقی آئینی می توان بین ادیان مختلف وحدت ایجاد کرد.

 

 

 

 

13910130  000390_PhotoAراه‌نوا-  هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی در مراسم رونمایی از آلبوم «دوشنبه کربلا» که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد در سخنانی گفت: من به عنوان یک پژوهشگر موسیقی پس از سالها تحقیق و پژوهش جشنواره موسیقی آئینی را برگزار کردم. زیرا با موسیقی آئینی می توان بین ادیان مختلف وحدت ایجاد کرد.

 

وی افزود: در واقع توسط موسیقی آئینی می توان بین مردم کشورهای مختلف و ادیان گوناگون ارتباط خوب و سازنده ای را پدید آورد. برای نمونه اعلام می کنم که در دی ماه قرار است تا معراج نامه خوانی را در تهران برگزار کنیم.

 

جاوید ادامه داد: آلبوم موسیقی «دوشنبه کربلا» اثر بسیار خوب و فاخری است. منتهی متاسفانه آگاهی مردم ایران نسبت به موسیقی تاجیکستان بسیار کم و محدود است. این موضوع هم به علت ارتباط کم و محدودی است که پژوهشگران ما با این کشور دارند.

 

این پژوهشگر موسیقی خاطرنشان کرد: در فرهنگ مردم تاجیکستان چیزی به اسم «سربانگ» دارند که با ما اشتراک دارد و به ما خیلی نزدیک است. همچنین آنها فعالیت فرهنگی با نام «فلک خوانی» دارند. “نعت خوانی” نیز از دیگر رسوم آنها است که خیلی جذاب و جالب است.   

 

وی در پایان گفت: «کربلا خوانی» نیز از دیگر هنرهایی است که در میان مردم کشور تاجیکستان قدمتی دیرینه دارد.

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...