مداح باید دستگاه‌های آوازی را به‌طور کامل بداند
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۳


محسن نفر در اجتماع کانون بسیج مداحان :

مداح باید دستگاه‌های آوازی را به‌طور کامل بداند

محسن نفر از موسیقی‌دانان متعهد کشورمان در اجتماع کانون بسیج مداحان گفت: مداح واقعی باید سخنران، سخندان، سخن‌شناس و در مجموع آداب سخن را بداند و این بسیار مهم است یک مداح باید زیاد شعر بخواند و نظم و نثر بداند.

 

 

 

 

نفرمحسن نفر در اجتماع هفتگی کانون بسیج مداحان درباره کاربرد دستگاه های آواز و موسیقی در مداحی مطالبی را برای حاضرین بیان کردند.

وی ابتدا درباره مدح و مداحی صحبت کرد و گفت: مدح واقعی اینست که در جلالت و کرامت، سخن ستوده‌ای بگوییم در واقع به اوج رسیدن سخن در وصف کسی. حال اگر در کنار این کلام خوب صدای زیبا و آواز خوش و دلنشینی باشد این توصیف کامل و زیبا می‌شود و تأثیرش چندین برابر.

نفر گفت: مداح واقعی باید سخنران، سخندان، سخن‌شناس و در مجموع آداب سخن را بداند و این بسیار مهم است یک مداح باید زیاد شعر بخواند و نظم و نثر بداند.

 

 

این موسیقی‌دان افزود: مداح باید دستگاه‌های آوازی را به‌طور کامل بداند و موسیقی سنتی ایرانی را بشناسد، باید بر نغمه‌ها و آواها تسلط کامل داشته باشد و سعی کند حفظیات خود را زیاد و تقویت کند.

وی اظهار داشت: یک مداح خوب باید حتما قرآن، روایت،حدیث و تاریخ اسلام و ائمه علیهم‌السلام را بداند. در واقع مداح باید خواندنش محول الحال باشد.

نفر در پایان مداحی را این چنین تعریف کرد: مداحی عبارت است از کلام خوب، آواز خوب و اجرای خوب.

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...