حمایت مارسل خلیفه از مردم فلسطین
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۳


در جشنواره قرطاج تونس صورت گرفت

حمایت مارسل خلیفه از مردم فلسطین

مارسل خلیفه نوازنده برجسته لبنانی در جشنواره قرطاج تونس اجرای خود را به مردم غزه اهدا کرد و گفت: اپریت احمد العربی به آنچه در غزه در جریان است مربوط است و سعی من این است که پیام عشق و همبستگی را به کودکان غزه برسانم.

 

 

timthumbمارسل خلیفه یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی لبنان و جهان عرب است که اخیرا در فعالیت‌های جشنواره بین‌المللی موسیقی قرطاج تونس حضور پیدا کرده است.

وی در این حضور با خواندن اشعاری از «محمود درویش» شاعر برجسته فلسطینی ترانه‌های خود را به کودکان غزه که تحت بی‌رحمانه‌ترین حملات قرار گرفته‌اند تقدیم کرد.

به نوشته پایگاه خبری الجزیره، اقدام این چهره برجسته موسیقی جهان عرب موجب برانگیخته شدن احساسات مردم تونس شد.

وی در حضور خود بر روی سن اشعاری با محتوای ملی‌گرایانه و عربی و اشعاری از محمود درویش را زمزمه کرد که به عشق و صلح می‌پرداخت.

 

 

در ابتدای این اجرا که وی را ارکستر سمفونی تونس به رهبری «حافظ دمق» همراهی می‌کرد، خلیفه با اپریت «احمد العربی» که قصیده‌ای حماسی از محمود درویش است آغاز کرد؛ قصیده‌ای که چهره‌ای نورانی از مقاومت فلسطینی را به تصویر می‌کشد.

در اثنای این اپریت که با صدای امیمه خلیل خواننده لبنانی و اپرای «ویلتاس ووخس» از آلمان همراه بود، مارسل خلیفه علاوه بر نواختن عود، ترانه‌خوانی می‌کرد و ارکستر بین نوازندگان تک و جمعی در حرکت بود.

«من احمد عربی‌ام بزار محاصره کنند/ بدنم همان دیوار است/بزار محاصره کنند»؛ اشعاری بود که مردم همراه با مارسل خلیفه می‌خواندند و برخی از حضار شعار می‌دادند «غزه غزه، رمز عزت»

 

 

Marcel1قبل از این اجرا نیز مارسل خلیفه به خبرنگاران گفته بود که اپریت احمد العربی به آنچه در غزه در جریان است مربوط است و سعی من این است که پیام عشق و همبستگی را به کودکان غزه برسانم؛ کودکانی که این اشعار را با الهام از حوادث این روزهای غزه نگاشته‌ایم.

البته اجرای مارسل خلیفه جزء دومی هم داشت که در آن ترانه «ریتا» از اشعار محمود درویش ارائه شد؛ ترانه‌ای که مشهورترین ترانه‌های مارسل خلیفه است و مورد توجه گسترده مردم تونس واقع شد.

بنابر این گزارش با اجرای زیبای عود مارسل و صدای زیبای او و ادبیات زیبای محمود درویش که با صداقت تمام از رنج مردم فلسطین سخن می‌گوید این نوازنده و خواننده لبنانی توانست احساسات مردم را برانگیخته و حضار اشعار ترانه‌های او را در طول اجرای او زمزمه می‌کردند.

 

 

مارسل خلیفه البته در اجرای خود در جشنواره قرطاج را با قطعه‌های موسیقی و ترانه‌هایی چون «سر به زیر راه می‌روم» با شعر انقلابی «سمیح القاسم» شاعر فلسطینی، «نان مادرم موثر بود» و «سلامی آزادانه» به پایان رساند.

مارسل خلیفه دو سال پیش و در جریان جنگ هشت روزه غزه(2012)، کنسرتش در بروکسل بلژیک با عنوان «سقوط ماه» را به مردم غزه اهدا کرده وگفته بود: می‌خواهم شما این کارها را بشنوید تا بدانید چگونه باید از صدای مردمی که فریاد می‌زند، بگویید.

وی همچنین در جریان انقلاب‌های عربی و در ابتدای سال 2011 در حمایت از ملت‌های عرب از جمله مردم کشور بحرین از موسیقی بهاره بحرین انصراف داده بود.

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...