علیرضا قزوه: کربلا را باید امروز در زندگی خود بیاوریم
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶


در برنامه «چهل چراغ» مطرح شد

علیرضا قزوه: کربلا را باید امروز در زندگی خود بیاوریم

علیرضا قزوه شب گذشته مهمان هشتمین قسمت از برنامه چهل چراغ با اجرای محمدرضا شهیدی فرد بود.

راه نوا – علیرضا قزوه مهمان هشتمین قسمت از برنامه چهل چراغ با اجرای محمدرضا شهیدی فرد بود. علیرضا قزوه در این برنامه حسینی از ارتباط میان شاعر و مداح گفت و با تاکید بر این که حرمت شعر باید حفظ شود، عنوان داشت: «برخی از مداحان و شاعران حرمت شعر را حفظ نمی کنند. ما چیزی به نام سلوک شاعری داریم که امروزه فراموش شده است. مثلا بارها از مداحان می شنویم که می گوید من امشب منبر دارم، در صورتی که منِ شاعر باید پامنبری باشم. من درس حوزه در حدی خوانده ام که لباس روحانیت بپوشم. درس دکتری و شعرش را هم خوانده ام ولی امروز به عنوان یک شاعر وقتی بخواهم برای حضرت سیدالشهدا کار کنم جرات نمی کنم وارد پله اول منبر شوم. اما بعضی ها راحت بالا می روند.»

 

شاعر آثار انقلابی و دینی با تاکید بر اهمیت وجود جایگاه هر شخص از اهمیت دانش مندی در نزد مداحان گفت و اشاره داشت: «تنها جایگاه والا نزد امام حسین(ع) است. ۷۲ یار کربلا از امام حسین(ع) اذن می گیرند. برای همین کربلا زیبا است و ما باید به عنوان هنرمند این زیبایی ها را ببینیم. من نگران منحرف شدن فضای عاشورا هستم.»

 

علیرضا قزوه از وضعیت درک فرهنگ عاشورا در نزد جامعه امروز گفت و در این باره توضیح داد: «الحمدالله برنامه های خیلی خوبی در تلویزیون درباره عاشورا پخش می شود و خوشبختانه نماز عاشورا نزد مردم زنده شده است. محتواها هم خیلی بهتر شده است. از طرفی عظمتی که ایران به عنوان سرزمین شیعی پیرو حضرت سیدالشهدا گرفته، در هیچ دوره ای به این اندازه نبوده است و در هیچ زمانی پیام عاشورا این همه میان مردم نرفته بود.»

علیرضا قزوه از نقش رسانه ملی در هدایت نگاه جامعه اشاره داشت و از برخی نوآوری های بی پشتوانه از نگاه سنتی در نزد شاعران انتقاد کرد و گفت: «هر نوآوری باید مبتنی بر سنت باشد یعنی شاخه های نو باید از درختی بیرون بیاید که سال ها ریشه دارد اما گاهی این شاخه جدا شده است و ریشه در جای دیگری دارد. شعر و مداحی عاشورا با همه حزن ها و موسیقی اش ریشه شناسی شده است و در قدیم خیلی درست بوده و امروز خیلی سطحی شده است.»

محمدرضا شهیدی فرد از مرز میان شرح واقعه کربلا و حدیث نفس آدمی گفت و علیرضا قزوه سررشته کلام را در دست گرفت و در این باره گفت: «عاشورا جدا از زندگی ما نیست. عاشورا درباره گذشت در زندگی است. امام حسین(ع) از خیابان های ما جدا نیست. حضرت مهدی(عج) در بین همین مردم است. کربلا را باید امروز در زندگی خود بیاوریم.»

علیرضا قزوه با اشاره به برنامه چند شب پیش «چهل چراغ» که با حضور داوود میرباقری پخش شد، از ارادتمندی بیشتر خود نسبت به سازنده «مختارنامه» گفت و عنوان داشت: «ایشان هنرمندی است که کار بزرگی انجام داد و شاید یک روحانی نتوانسته باشد به اندازه ایشان تاثیر داشته باشد. من این تاثیرات را دیده ام. حالا یک هنرمند با صدایش و یکی در نمایش و یا در سینما کارهایی کرده اند اما هنر اول ما ایرانیان، شعر است و این شعر تاثیر زیادی در تمام هنرها گذاشته است و من با وجود همه صحبت هایی که درباره شاعران زده می شود، از جماعت شاعران و به خصوص شاعران انقلاب دفاع کنم که جماعت واقعا پاکی هستند.»

میهمان برنامه «چهل چراغ» با تاکید بر اهمیت شعر آئینی و نقش سبک شعر انقلاب اسلامی عنوان داشت: «خیلی کارهای خوبی درباره شعر آئینی و انقلابی شده و معلم های خیلی خوبی داشتیم. ما طاهره صفارزاده را داشتیم که اگر زندگی اش را بخوانیم می بینیم که یک عارفه بزرگ است. من ایشان را به عنوان استاد قبول داشتم. اسمش همنام مادرم بود و من را دوست داشت، چون هم سن من فرزندی به نام «علیرضا» داشت که در کودکی فوت شده بود. این زن پاک زندگی کرد و دنیا را در دست داشت، در حالی که وزیری که می گوید من پورشه دارم یک صدم دارایی طاهره صفارزاده را ندارد. من به کاخ ایشان در شیراز رفتم که شاهانه بود اما طاهره صفارزاده به آن جا پا نگذاشت. در اولین دوره جشنواره فجر که من دبیر بودم و به ایشان ۱۰ سکه بهار آزادی به عنوان برگزیده شعر نیمایی تعلق گرفت، جایزه را قبول نکرد»

 

مشروح گفت و گو محمدرضا شهیدی فر با علیرضا قزوه را از باشگاه ترانه و موسیقی راه ببنید و در صورت تمایل دریافت نمایید:

 

دانلود

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...