باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۶


یادداشت امیر حسین سمیعی برای نماهنگ ضربه دوازدهم

اثری تحسین برانگیز از هنرمندانی درجه یک

قطعه ی موسیقی ضربه ی دوازدهم اثری تحسین برانگیز از هنرمندانی درجه یک است که کنار هم جمع شده اند و مجموعه ی بسیار در خور توجه ایی را پدید آورده اند.

راه نوا – قطعه ی موسیقی ضربه ی دوازدهم اثری تحسین برانگیز از هنرمندانی درجه یک است که کنار هم جمع شده اند و مجموعه ی بسیار در خور توجه ایی را پدید آورده اند. خلاقیت و نوآوری همیشه ی آریا عظیمی نژاد عزیز که توامان با مقیاس ها و زوایای غنی موسیقی بومی، محلی و ملی سرزمین مانست واقعا ستودنی است. از طرفی همراه شدن با ابزار سینمایی برای نمود بهتر و قدرتمندتر جوانب موسیقی ملی شگفت پدیده ایست که در این قطعه ی موسیقی محکم و شنیدنی لحاظ شده است.

 

فرمت قطعه کاملا دراماتیک است و این بدین معناست که آهنگساز نتوانسته به موضوعیت روایت بی اعتنا باشد. کاری که متاسفانه امروز روز، تعدادی زیادی از آهنگسازان انجام می دهند و تلاشی برای پرداخت هنرمندانه و فرمیکه قطعه نمی کنند به همین دلیل است که اکثر موسیقی هایی که می شنویم کاملا یک قطعه ی لیریک و عاشقانه است حتی اگر موضوعی دراماتیک داشته باشد.شکل دادن ساختاری دراماتیک نیازمند تفکر، برنامه ریزی و علم است که جناب عظیمی نژاد انصافا همه ی این ها دارد و در توانمندی کم نظیر است.

 

موسیقی شروع بسیار خوبی دارد و حاصل نگاه چند وجهی آهنگساز است که بار خاصی را در شروع به مخاطب نمی دهد مثلا از ابتدا لو نمی دهد که قرار است چه چیزی بشنود. در ادامه با خوانش خواننده فضایی دراماتیک شروع می شود. در فراز سوم با فضا سازی کاملا سینمایی قطعه به اوج می رسد یعنی از زمانی که فرمان تیر صادر می شود.

 

قطعه اوج بسیار زیبایی دارد و هیجان، اندوه، غم و ترس همه با هم به شنونده منتقل می شود. فرود بعد از اوج با نوای بسیار زیبای سازی از جنس تار ابریشم درست ترین و ایرانی ترین انتخاب برای بعد از واقعه است و نبوغ قطعه را تکمیل می کند. و در نهایت پایان بندی که نشان از ایستادگی و تحمل ستم ها در طول دوران ستم شاهی است، بسیار غرور انگیز و به جاست.

 

شعر هم در نهایت زیبایی پا به پای موسیقی است. و انصافا در القای فضای تصویری قطعه سنگ تمام گذاشته است. خواننده هم به خوبی از پس اجرای این قطعه بر آمده و زیبا اجرا کرده است. انتخاب درستی هم برای خواننده صورت گرفته، پیوند نوای خراسانی با موسیقی دراماتیک آنچه تخصص حجت اشرف زاده است که ای کاش از این دست کارها بیشتر از او بشنویم.

 

امیر حسین سمیعی

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...