جایزه جلال علیه راه جلال!
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵


درباره جایزه جلال...

جایزه جلال علیه راه جلال!

در حالی که جایزه ادبی جلال آل‌احمد با هدف جریان‌سازی در عرصه ادبیات سالم و مستقل راه‌اندازی شده، اما این جایزه همچون دوره سابق خود، گرایش به سمت جریان‌های تابلودار و مخالف اصول این جایزه را نشان می‌دهد.

 

 

۱۹۹۳۷۱۴_۴۰۱راه‌نوا- نهمین دوره جایزه ادبی جلال روز چهارم دی در حالی برگزار خواهد شد که در دوره گذشته، این جایزه هم در بخش جوایز و هم در بخش آموزش، محملی برای برجسته‌سازی آثار و افرادی متضاد با ادبیات انقلاب شد.

 

در دوره نهم نیز این گرایش به طور آشکار به چشم می‌خورد. به طوری که وقتی اسامی نامزدهای بخش داستان کوتاه نهمین دوره جایزه ادبی جلال را مرور می‌کنیم، فقط نام ناشران تابلودار جریان شبه‌روشنفکری دیده می‌شود. در این بخش، سه کتاب از نشر ثالث، یک کتاب از نشر چشمه (که مدتی به خاطر انتشار کتاب‌های ضددین، توقیف شده بود) و یک کتاب هم از نشر نگاه قرار دارد.
 
 
حال سؤال این است که چطور ممکن است، جایزه‌ای که برای حمایت از ادبیات مستقل و ارزشی راه‌اندازی شده در یکی از بخش‌های مهم خود فقط به آثار ناشرانی توجه کرده که عضو اردوگاه ادبی ضد‌ارزشی هستند؟ وضعیت جایزه ادبی جلال به حدی بغرنج شده که عبدالجواد موسوی که خودش یک روزنامه‌نگار به اصطلاح اصلاح‌طلب محسوب می‌شود نیز چند روز قبل، در نشست نقد یک کتاب تصریح کرد که «جایزه جلال به کسانی اهدا می‌شود که هیچ شباهتی به او ندارند.»
 
نکته قابل تأمل دیگر این است که اکثریت اعضای هیئت علمی جایزه ادبی جلال آل‌احمد را افرادی خنثی و در تضاد با ادبیات متعهد تشکیل می‌دهند. این اتفاقات در حالی است که رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر بارها نسبت به ولنگاری فرهنگی هشدار داده‌اند و بر ضرورت حمایت از فعالان فرهنگی مومن تأکید کرده‌اند.با توجه به این مسائل، ورود نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به آنچه در جوایز ادبی می‌گذرد، ضروری به نظر می‌رسد.
 
 
 
 
 
 
 
منبع: کیهان

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...