می‌سازیم، می‌خوانیم و ادامه خواهیم داد تا دشمنان را رسوا کنیم
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵


استاد اسفندیار قره‌باغی در نشست رونمایی از کتاب خاطراتش «متولد بهمن»:

می‌سازیم، می‌خوانیم و ادامه خواهیم داد تا دشمنان را رسوا کنیم


من به حد کافی دشمن دارم و امشب با گفتن این‌ها بی‌بی‌سی و من و تو و فلان شبکه باز شروع خواهند کرد به انتقاد. برای اینکه حرفهایی که ما می‌زنیم برایشان ناراحت کننده است. ولی ما خسته نیستیم و از پا ننشسته‌ایم. ۷۳ ساله‌ای هستم که سرپا هستم. می‌سازیم، می‌خوانیم و ادامه خواهیم داد و آن‌هایی را که با این خط دشمنی می‌کنند را رسوا خواهیم کرد.

 

 

photo_2016-12-21_11-29-19راه‌نوا-  آیین رونمایی از کتاب «متولد بهمن»؛ خاطرات اسفندیار قره‌باغی به همراه رونمایی از مجموعه صوتی «صدای انقلاب» روز گذشته در خانه هنر تبریز برگزار شد.

 

استاد قره‌باغی در این نشست بیان نمود: با تشکر از تک تک شما فرهیختگان که در این هوای سرد قدم روی چشم من گذاشته‌اید و با تشکر ویژه‌ای که از جناب آقای رشیدی دارم که در این زمینه زحمات بسیار طولانی را از لحاظ زمان متحمل شدند، از دو مهمان گرامی جناب آقایان صفایی‌فرد و مرادی که از تهران تشریف آورده‌اند بسیار متشکرم. خودم را لایق کلمات و صفاتی که درمورد این حقیر حقیر به کار بردند نمی‌دانم. من در مقابل میلیون‌ها میلیون فداکاری‌هایی که ملت انجام داده‌اند، خودم را پرکاه می‌دانم. و این خودنمایی نیست. واقعیت است. زحماتی که کشیده شد، جان‌ها و خون‌هایی که به پای این انقلاب ریخته شد بدون آن‌که چشم‌داشتی داشته باشند، و بدون آن‌که حقوقی دریافت کنند با وعده‌ی پست و مقامی برایشان داده شود، بزرگمنش و فداکار و ایثارگر آن‌ها بوده‌اند و ما وظیفه‌ی موجودیتمان در زمان را انجام داده‌ایم. هر کدام از ما موظفیم در هر موقعیتی که قرار داریم منشآ خدمت و مثمر ثمر باشیم.

 

در ابتدا خداوند را شاکرم که این صدا را در کالبد من آفریده و به عنوان امانت در اختیارم گذاشته است. این صدا مال من نیست و طبعا افتخار و ژست گرفتنی برای بنده ندارد. امانتی است از خدا. ولی همت‌های پشت سر آن که باعث شود که اسفندیار قره‌باغی با شروع انقلاب کشورش را رها نکند و به سوی لس‌آنجلسی‌ها و آن ور آبی‌ها کشیده نشود. قره‌باغی در مجالس عروسی و پایکوبی و جلوی مشروب‌خورده‌های مست برنامه اجرا نکند، چیزهایی بوده از مردم یاد گرفته‌ام.

 

در صحبت‌های دوستان حرف به این‌جا رسید که نفوذ کردند آن‌ور آبی‌ها و از طریق خوانندگان کذا، و این نفوذ را آن خوانده‌های آقا یا خانمی نکرده‌اند که آن طرف می‌خوانند و در مجالس ما بچه خردسال هم بلند می‌شود ترانه‌ی آن‌ها را می‌خواند، این مقصرینی دارد. متولیان امر و کسانی که بر عهده دارند باید از نوع موسیقی علمی و موسیقی انقلابی طرفداری بکنند، اینها غرق در مسائل دیگری شده‌اند. در سازمان عریض و طویل صدا و سیما تهیه‌کننده‌ها عادت کرده‌اند که نوجوانانی که زیر ابرو برمی‌دارند و گیس بلند می‌کنند و شلوارهای پاره می‌پوشند از این‌ها مبلغی بگیرند و برای پنج دقیقه ببرندشان روی آنتن و این رسم شد. ارشادی‌ها به این عادت کرده‌اند که دلال داشته باشند که گیس‌بریده‌ها را از تهران به عنوان کنسرت‌های فلان و بهمان و پاپ و راک و جاز و … بیاورند و پولشان را بگیرند و این موسیقی را نفوذ و رسوخ بدهند در خانواده‌ها. یا اینکه در نمایش‌هایشان افرادی به عنوان کمدین بیاورند روی صحنه‌ها که کلماتی بر زبان بیاورند که من با این سنم خجالت می‌کشم که بنشینم و به آن کلمات گوش بدهم. این‌ها این کلمات را به خورد خانواده‌ی مردم داده‌اند.

 

من به حد کافی دشمن دارم و امشب با گفتن این‌ها بی‌بی‌سی و من و تو و فلان شبکه باز شروع خواهند کرد به انتقاد. برای اینکه حرفهایی که ما می‌زنیم برایشان ناراحت کننده است. من برای ضد انقلاب نشان‌دار ارزش بیشتری از کسانی که بین ما هستند و دارند ضربه به ما می‌زنند قائلم چون صراحتا می‌گوید من ضد انقلابم یا دشمنم. ولی کسانی که در داخل با ما این کارها را می‌کنند از دشمن بدترند. به قول حضرت امام(ره) منافقین از کفار بدترند. در تمام عمرم گرفتار همین مسائل بودم. حسادت‌ها، بدبینی‌ها و هر کاری که از دستشان برآمده. ضرب و شتم در خیابان‌ها، مورد ترور قرار گرفتن‌ها، بدگویی‌ها و افترا زنی‌ها و الحمدلله الان سنم به جایی رسیده است که دیگر آن حرف‌ها کاربرد ندارند.

 

بزرگترین افتخارم و بزرگترین شکرم شما مردمید. همان‌هایی که نمی‌شناسم ولی کنار خیابان می‌آید و بغلم می‌کند و می‌رود و به من آن چیزی را می‌رساند که من در نهاد خودم می‌فهمم یعنی چه. و به شما آنقدر پایبندم که می‌توانم بگویم جانم فدای شما.

 

در آرشیو صدا و سیمای تهران شاید یکی همین قطعه‌ی «برف» را از من پخش می‌کنند، و یکی هم «آمریکا، آمریکا» را، و این‌ها را هم شاید مجبورند که پخش می‌کنند. بقیه‌ی کارهای من در آرشیو وجود ندارد. از ۱۳۰۰ تا کار، آقای رشیدی حتی نتوانسته بودند ۱۰ تایش را بگیرند. در تعجبم که سرودهای انقلاب را اینقدر بی‌ارزش تلقی کرده‌اند. من ادعایی ندارم ولی این را عرض کنم که وقتی انقلاب شد کشور مثل کلبه‌ای که سیل آمده باشد روی آب سرگردان بود. روی این آب‌ها قایق و کشتی لازم بود تا جمع شود. خصوصاً زمانی که کشور بعثی عراق حمله کرد و فرودگاه مهرآباد را بمباران کرد. من با حضوری که در اداره‌ی رادیو و تلویزیون پیدا کردم و هم خودم را روی سرودسازی گذاشتم، در واقع همان قایق کوچکی را ساختم که نواها و سرودها و آن کلمات کوبنده در جبهه‌های جنگ برای رزمندگان ما حامی باشد. برای آن بچه‌هایی که در خوزستان با دست خالی جلوی بعثی‌ها ایستادند در روزهایی که ارتشی وجود نداشت و نیرویی نبود. مملکت در سرگردانی خودش غوطه می‌خورد. برای آن بچه‌ها خواندم، برای آن‌هایی که رفتند در جبهه‌ها و عزیزترین داراییشان را که جانشان بود و از خدا گرفته بودند، در راه مملکتمان دادند. این‌ها افسانه نیست، این‌ها داستان نیست. دیدیم و شنیدیم. و این سرودها قایقی شد که متاسفانه عده‌ای آمدند و موج‎سواری کردند با موجی که ساخته بودیم و با اسکیت‌هایشان آمدند و موج‌سواری کردند و موسیقی‌های زیرزمینی به وجود آوردند و متولیان ما از آن‌ها حمایت کردند.

 

ولی ما خسته نیستیم و از پا ننشسته‌ایم. ۷۳ ساله‌ای هستم که سرپا هستم. می‌سازیم، می‌خوانیم و ادامه خواهیم داد و آن‌هایی را که با این خط دشمنی می‌کنند را رسوا خواهیم کرد. ما موفقیم. زیر سایه‌ی نظاممان و زیر سایه‌ی اندوخته‌هایمان موفق خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

منبع: اختصاصی «راه‌نوا»

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...