نقش «مداحان» در شکل‌دهی به ایدئولوژی جمهوری اسلامی
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵


گزارش «بی‌بی‌سی» درمورد اهمیت جایگاه «نوحه» و «مداحی» در ایران

نقش «مداحان» در شکل‌دهی به ایدئولوژی جمهوری اسلامی

سایت بی بی سی به توصیه رهبر انقلاب در دیدار با مداحان و تاکید ایشان بر اهمیت «تقویت باورهای جوانان» در کنار مداحی برای «مدافعان حرم» اشاره کرده و نوشته است: «همان طوری که آیت‌الله خامنه‌ای از مداحان خواسته است، آنها کاری بیش از «خواندن» می‌کنند... آن‌ها در شکل دادن به ایدئولوژی جمهوری اسلامی نقش ویژه‌ای دارند.»

 

 

jamnewsimage20414664راه‌نوا- همزمان با شروع اقدامات تروریستی و حضور گروه‌هایی همچون داعش در سوریه،  مولفه هایی همچون «حضور نظامی ایران» در این کشور و «شهدای مدافع حرم»، مورد توجه رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب قرار گرفت اما این بار «مداحان» ایرانی که در جمع مدافعان حرم حضور می‌یابند، سوژه رسانه انگلیسی شده است.

 

بی بی سی در یادداشتی به اهمیت جایگاه «نوحه» و «مداحی» در ایران پرداخته و با اشاره به دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب نوشته است: «شاید تصور اینکه در جلسه فرماندهان نظامی کشوری با بالاترین مقام آن کشور، یک سرتیپ [صادق آهنگران] آواز بخواند [مداحی کند] و چند سرلشگر گریه کنند دشوار باشد، اما در ایران چنین تصویری نادر نیست.»

 

بی بی سی این نحوه‌ی اجرا در جلسه عالیترین فرماندهان نظامی با آیت الله خامنه ای را «نشانه اهمیت نوحه و مداحی به عنوان یک قالب فرهنگی در جمهوری اسلامی» برشمرده است.

 

در ادامه، سایت بی بی سی به توصیه رهبر انقلاب در دیدار با مداحان و تاکید ایشان بر اهمیت «تقویت باورهای جوانان» در کنار مداحی برای «مدافعان حرم» اشاره کرده و نوشته است: «همان طوری که آیت‌الله خامنه‌ای از مداحان خواسته است، آنها کاری بیش از «خواندن» می‌کنند… آن‌ها در شکل دادن به ایدئولوژی جمهوری اسلامی نقش ویژه‌ای دارند.»

 

این سایت با توجه به گفته‌های رئیس سازمان بسیج مداحان، مبنی بر درخواست زیاد مداحان برای رفتن به سوریه و هماهنگی با سپاه قدس برای اعزام آنها به این کشور، نوشته است: «جنگ سوریه به احیای مضامین نوحه‌های دوران جنگ [تحمیلی] کمک کرده است. جنگ سوریه فرصتی برای بازسازی ایدئولوژیک مداحی به عنوان بخشی از تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی بوده و مداحانی که به دمشق می‌روند سنگرها را در تهران، نه در برابر داعش، که مقابل فرهنگ مغایر با فرهنگ رسمی محکم می‌کنند.»

 

 

 

 

منبع: جام نیوز

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...