برخورد سران جهان عرب با شاعران جبهه مقاومت/ از حج محروم شدم/ بسیاری از شاعران یا زندانی‌اند یا به اعدام تهدید شدند
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۵


أمل طنانه در گفت‌وگو با تسنیم:

برخورد سران جهان عرب با شاعران جبهه مقاومت/ از حج محروم شدم/ بسیاری از شاعران یا زندانی‌اند یا به اعدام تهدید شدندأمل طنانه، از شاعران مقاومت لبنانی با حضور در «تسنیم» به جریان شعر مقاومت در کشورهای منطقه و فعالیت شاعران این حوزه به‌‌رغم تهدیدات و محرومیت‌ها پرداخت.

 

۱۳۹۵۰۵۲۶۱۴۵۸۲۶۸۳۱۸۳۹۹۷۲۴«راه‌نوا»- همه آن کسانی که در شعر دستی دارند یا از لذت شعر بهره‌ای، به این حقیقت ایمان دارند که «شعر» و «خیزش» دو روی یک سکه‌اند و شعری که فریاد برنیاورد و پایه‌های ستم‌پیشگان را به لرزه نیفکند، شعر نیست. طی سده گذشته شاعران بسیاری در جهان عرب واژگان خود را به گلوله بدل کردند تا با آن، از کرامت و عزت امت خود دفاع کنند و شکوه از دست رفته را به آنها بازگرداند. این جریان با شعر درباره فلسطین به اوج رسید؛ به‌طوری که به‌عنوان اصلی‌ترین محورهای شعر مقاومت معرفی شد. هرچند شعر مقاومت جهان عرب از شاهراه فلسطین می‌گذرد، اما با حوادث اخیر در منطقه و بیداری اسلامی رنگ دیگری به خود گرفته و سعی دارد با نگاه پویا، در میان اقشار مختلف تأثیرگذار باشد.

 

شعر همواره انسی عجیب با مردمان عرب داشته و هر آن که کلامش فصیح‌تر بوده، جایگاهی خاص در میان مخاطبان داشته است. یکی از ویژگی‌های شعر مقاومت امروز، ورود بانوان شاعر به این حوزه و تأثیرگذاری آنها بر این جریان است، از آیات القُرمزی در بحرین گرفته تا أمل طنانه در لبنان و دیگران و دیگران.

 

أمل طنانه، شاعر سوری لبنانی جبهه مقاومت اسلامی است که سروده‌هایش بیشتر مضمونی این‌چنینی دارند. به‌گفته او، شاعری را با شعر مقاومت درباره یک کودک بی‌گناه آغاز کرده و تا امروز به کارش در این حوزه ادامه داده است. او ضمن حضور در خبرگزاری تسنیم و بازدید از بخش‌های مختلف آن، به گفت‌وگو درباره شعر مقاومت عرب در سال‌های اخیر پرداخته است. به گفته او؛ بسیاری از شاعران در جهان عرب هستند که دوست دارند در این زمینه شعر بگویند و فعالیت کنند، اما مورد تهدید قرار می‌گیرند.

 

طنانه با اشاره به نوع فعالیت‌های خود و استقبال رزمندگان سوری و لبنانی از سروده‌هایش ادامه داد: این قبیل فعالیت‌ها برای من نیز محدودیت‌هایی را به‌همراه آورد، به‌عنوان نمونه، توزیع کتاب‌هایم در عربستان ممنوع اعلام شده و حتی امکان حج برایم میسر نیست.

 

ادامه گفت‌وگوی تسنیم با این شاعر لبنانی در روزهای آینده منتشر می‌شود.

 

 

 

 

 

منبع: «تسنیم»

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...