باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۴


نگاهي به مجموعه شعر «اميري اسفندقه» با نام:

«دارم خجالت میکشم از اینکه انسانم»

اسفندقه در این شعرها شمشیر می‌کشد و وحشی‌گری مدرن آمریکایی‌ها را زیر سوال می‌برد و به سوگ بی‌گناهانی می‌نشیند که بر اثر انفجار بمبهای آمریکایی در عراق کشته می‌شوند.

 

 

 

 

9786006889153راه‌نوا-  «دارم خجالت میکشم از اینکه انسانم» که از مرتضی امیری اسفندقه منتشر شده است سهل و ممتنع است، از دو جهت. شاعران جوان با خواندن آن ممکن است در دلشان بگویند که گفتن این اشعار مگر سخت است؟ و البته وقتی برای سرودن شعرهایی چون آن تلاش می‌کنند شرمنده خودشان خواهند شد. اما جهت دوم مربوط به عموم خوانندگان کتاب است. کسانی که با زمزمه کردن شعرهای این کتاب دقیقاْ نمی‌دانند چه چیزی تا این حد به دل آنها نشسته است؟! کدام آرایه ادبی، کدام وزن و آهنگ یا کدام شاعرانگی نهفته در شعرهایی که دارند تنفرشان از وحشی‌گری مدرن را فریاد می‌زنند.

 

کتاب با هشت شعر شروع می‌شود که اسفندقه متواضعانه عنوان «نیمایی‌واره» بر آنها نهاده است. این اشعار زمانی سروده شده‌اند که ما سرگرم دید و بازدیدهای عیدمان بودیم اما در همسایگی ما جنگ خانمان براندازی برپا شده بود، یعنی روزهایی که آمریکا به عراق حمله کرده بود. اسفندقه در این شعرها شمشیر می‌کشد و وحشی‌گری مدرن آمریکایی‌ها را زیر سوال می‌برد و به سوگ بی‌گناهانی می‌نشیند که بر اثر انفجار بمبهای آمریکایی در عراق کشته می‌شوند.

 

تا همینجا و با همین توصیف کم می‌توان انتظار داشت که شمای مخاطب چنین تصویری از کتاب در ذهنتان شکل بگیرد: «مرثیه‌هایی برای کشته‌های جنگ با چاشنی بد و بیراه گفتن به هر نوع جنگ و البته ابراز هم دردی‌هایی با مردم عراق که ممکن است از آن بوی زیر سوال بردن جنگ هشت ساله ما با عراقی‌ها هم به مشام برسد.»

 

اما اینچنین نیست. اسفندقه که خود در دوران دفاع هشت ساله داغ دو برادر دیده است به احترام آن هشت سال -مثل سرو- تمام قد می‌ایستد و یادآوری می‌کند که امروز برای پرپر شدن کسانی دارد گریه می‌کند که روزی پدرهایشان جور دیگری با ما رفتار کرده‌اند:

 

به کودکان شما خیره می شوم

آنی

چه پیرمردانی!

چقدر کوچک و کال

چقدر غنچه پرپر!

چقدر خاکستر!

زمین بمیردتان!

زندگی بمیردتان!

یکی نبود بگوید گناه آهو چیست؟

شغال و گرگ اگر در کمین روباه اند

دلم برای شما مثل شمع می سوزد

شما که دست پدرهاتان

خضاب کرده خون برادران من است!

 

13940410000593_PhotoL

 

اسفندقه غیر از آمریکا، نیم نگاهی هم به کسانی دارد که در برابر این جنایت‌ها دم نمی‌زنند و با سکوت از کنار وحشی‌گری‌های رفته در لباس تمدن رد می‌شوند. اسفندقه همانقدر که آمریکا را شماتت می‌کند به این قماش هم خرده می‌گیرد:

 

چرا نمی‌گویید؟

و گفته‌اید اگر

پس چرا نمی‌خوانید؟

کجاست شعر شما؟

شما

که با شکستن یک شاخه از درختی خشک

به لرزه می‌افتید

و مرگ برگ شما را به گریه

می‌اندازد

هجوم خار و خسک‌ها

هجوم شن ریزه

از آسمان به زمین کفچه مار می‌بارید

و خوشه خوشه رتیل

و خانه‌های محقر

که در هجوم ملخ گور دسته جمعی شد

ندیده‌اید!

اگر دیده‌اید،

پس کو؟

ها؟!

کجاست شعر شما؟

 

اسفندقه در این شعر کنایه‌هایی نثار طبع لطیف شاعران رمانتیک سرا که چشم بر اینگونه موضوعات بسته‌اند، می‌کند که به واقع آزادگی او را به اثبات می‌رساند.

 

به هر حال باید گفت که «دارم خجالت میکشم از اینکه انسانم» مجموعه شعری است خواندنی که حتی می‌تواند دل کسانی را که میانه خوبی با شعر نو ندارند، بدست بیاورد. خواندن این کتاب را که شهرستان ادب ناشرش بوده است، از دست ندهید.

 

 

 

منبع: هفت‌راه

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...