«آفتاب‌گردان‌ها» پذیرای چهره‌های آینده‌دار ادبیات ایران و انقلاب است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴


نشست خبری چهارمین دوره اردو آفتاب‌گردان‌ها

«آفتاب‌گردان‌ها» پذیرای چهره‌های آینده‌دار ادبیات ایران و انقلاب است


مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب گفت: ما در شهرستان ادب به خصوص در دوره آفتاب‌گردان‌ها می‌خواهیم که بودجه‌های ادبی را صرف پرورش جوانه‌ها کنیم. اگر این جوانه‌ها آبیاری نشوند خشکیده و به شکوفایی نمی‌رسند.

 

 

 

 

13910330000124_PhotoLراه‌نوا- نشست خبری چهارمین دوره اردوی آموزشی شعر انقلاب اسلامی (آفتاب‌گردان‌ها) صبح امروز شنبه با حضور علی محمد مودب، میلاد عرفان‌پور و محمدمهدی سیار در محل موسسه فرهنگی – هنری شهرستان ادب برگزار شد.

 

میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب نیز در ادامه این نشست با اشاره به برخی از آمار حاضرین شرکت کننده در چهارمین دوره آموزشی شعر انقلاب اسلامی، گفت: شعر والاترین و پاکترین هنر ایرانیان در طول تاریخ بوده است و در طول تاریخ هم از بسیاری از گزندها در امان بوده و بیشترین خدمات را داشته است.  در گفتمان انقلاب اسلامی شعر گفتمان بالایی دارد و اکنون ما باید تلاش کنیم تا آن جایگاه دوباره احیاء شود.

 

وی ادامه داد: همیشه تقویت عنصر فرهنگی نیازمند منابع مالی بوده و هست اما متاسفانه اگر ما بودجه‌های ادبی را نگاه کنیم بیشتر آنها که می‌توان آن را مانند یک رودخانه تشبیه کرد به مرداب‌ها، گنداب‌ها ریخته یا اینکه فقط برای پر کردن چند استخر شخصی استفاده می‌شوند و بخش کمی از آنها چند باغچه را آبیاری می‌کند تا برای کاشت از آنها استفاده شود.

 

عرفان‌پور با اشاره به بودجه‌هایی که در موسسه شهرستان ادب صرف می‌شود، ادامه داد: ما در شهرستان ادب به خصوص در دوره آفتاب‌گردان‌ها می‌خواهیم که بودجه‌های ادبی را صرف پرورش جوانه‌ها کنیم. اگر این جوانه‌ها آبیاری نشوند خشکیده و به شکوفایی نمی‌رسند. دوره‌های آفتاب‌گردان‌ها سیر رو به رشد و مبارکی داشته است. مقام معظم رهبری هم در دیدار با شاعران نیز به این دوره‌ها تاکید کرده و ما صحبت ایشان را عزیز دانسته و واقعا انرژی و انگیزه ما را برای ادامه راه تقویت کرد.

 

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب با اشاره به اینکه چهارمین دوره اردوی آفتاب‌گردان‌ها 13 الی 16 مرداد ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت: در این دوره در کنار اعضای دوره چهارم آفتاب‌گردان‌ها ما میزبان تعداد قابل توجهی از اساتید هستیم. همچنین 12 نفر از چهره‌های برجسته شعر جوان هم در این دوره حضور داشته و 10 نفر از دبیران استانی شهرستان ادب نیز به عنوان کارشناس در کنار شاعران جوان خواهند بود.

 

وی همچنین به برخی از برنامه‌های این دوره اشاره کرد و گفت: در چهارمین دوره اردوی آفتابگردان‌ها کلاس‌های تئوری ادبیات، کارگاه‌های نقد شعر، کارگاه‌های فرهنگی و همچنین برخی از برنامه‌های جنبی مانند زیارت امام رضا (ع) و حضور بر سر مقبره‌های فردوسی و محمد قهرمان در طوس هم از برنامه‌های این دوره است. ما پذیرای استعدادی نابی در این دوره چهارم بودیم و به این باور رسیده‌ایم که این افراد بسیار چهره‌های آینده‌داری برای ادبیات ایران و انقلاب خواهند بود. قرار است اردوی پایانی دوره چهارم نیز در زمستان برگزار شود.

 

عرفان‌پور با اشاره به اینکه در این دوره 75 نفر از حاضرین از اعضای دوره آفتاب‌گردان‌ها هستند، گفت: 20 نفر از این اعضا از افراد دوره تکمیلی ما بوده و از شاخص‌ترین اعضای چند دوره گذشته ما هستند. همچنین در این دوره کلاس‌هایی با عنوان شناخت سعدی با حضور قربان ولیئی، شناخت شعر جوان با حضور محمدحسین نعمتی، آسیب‌شناسی شعر جوان امروز با حضور اسماعیل امینی و شعر نیمایی و نوگرایی با حضور مرتضی امیری اسفندقه برگزار می شود. همچنین شاعران و اساتیدی همچون سعید بیابانکی، ناصر فیض، مصطفی محدثی و محمدکاظم کاظمی در این اردو حضور خواهند داشت و همچنین شاعران جوانی همچون جلیل صفربیگی، مهدی جهاندار، حامد عسکری، رضا شیبانی، غلامرضا بکتاش و … برای اولین بار در این اردو حضور پیدا می‌کنند.

 

این شاعر در پایان گفت: در مباحث فرهنگی هم در خدمت وحید جلیلی و یکی از بازماندگان غواصان شهید خواهیم بود. همچنین در این اردو که با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برگزار می‌شود، شب شعر واقعه گوهرشاد نیز با حضور جمع کثیری از شاعران اجرا خواهد شد.

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...