اعتراض به حذف احتمالی شعر از جایزه کتاب سال
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۴


سیار نسبت به این موضوع انتقاد کرد

اعتراض به حذف احتمالی شعر از جایزه کتاب سال

محمد مهدی سیار شاعر برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نسبت به حذف احتمالی بخش شعر از جایزه کتاب سال در سال‌های آینده به بهانه همپوشانی با جشنواره شعر فجر انتقاد کرد.

 

 

 

 

JamNewsImage11490210راه‌نوا- محمد مهدی سیار شاعر،‌ با بیان این مطلب که شعر جایگاه ارزنده‌ای در هنر دارد و مورد تأکید رهبر انقلاب است،‌ گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر به جای اینکه حمایت‌ها از حوزه شعر بیشتر شود،‌ اتفاقاتی می‌افتد که چندان مبارک نیست.

 

وی ادامه داد:‌ برای نمونه چندی است که موضوع حذف شعر از جایزه کتاب جمهوری اسلامی مطرح می‌شود،‌ و بهانه آن نیز این است که کتاب‌های شعر در جشنواره شعر فجر داوری می‌شوند‌، در حالیکه نباید این عنوان و این افتخار از شعر و شعرا دریغ شود که بتوانند برگزیده یا تقدیری جایزه کتاب نیز باشند.

 

سیار گفت:‌ اینکه همه بخش‌های علمی، فرهنگی و هنری در جایزه کتاب سال جایگاهی داشته باشند، اما از سال آینده بخش شعر این جایگاه را نداشته باشد،‌ مطلوب نیست،‌ بهتر است به جای حذف آن،‌ حداقل عنوان برگزیده و شایسته تقدیر کتاب سال را  فارغ از جایزه به شاعری که جایزه جشنواره شعر فجر را از آن خود کرده است،‌ ارائه شود. مانند آن چه که در سال‌های گذشته در جایزه جلال رخ داده است.

 

وی هم‌چنین به لزوم متناسب بودن این جوایز با یکدیگر گفت:‌ اگر قرار استف برگزیده جشنواره شعر فجر جایزه کتاب سال را دریافت نکند،‌ جوایز باید با یکدیگر یکسان باشند،‌ این در حوزه جایزه جلال بالعکس است‌، جایزه کتاب سال 30 سکه بهار آزادی است و جایزه جلال 110 سکه،‌ با این وجود کسی که برگزیده جایزه جلال است،‌ عنوان برگزیده و شایسته تقدیر جایزه کتاب سال را نیز می‌تواند دریافت کند. بنابراین باید این وضعیت برای شعر نیز در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...