بزرگترین افتخار من شعرهای آیینی است
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴


علی موسوی گرمارودی در نشست ادبی فرهنگسرای کتاب:

بزرگترین افتخار من شعرهای آیینی است

سومین نشست شعر آیینی برگزار شد. موسوی گرمارودی به بیان نکاتی از سیر تطور ادبیات آیینی از اوایل تا زمان فعلی پرداخت. در پایان نیز چند شعر از مجموعه های شعری اش خواند.

 

 

 

 

139205282215257671014934راه‌نوا- سومین نشست شعر آیینی با حضور شاعر انقلابی و آیینی علی موسوی گرمارودی و محافل ادبی مناطق 5، 6 و 11  در عصر روز شنبه 19 اردیبهشت در سالن فرهنگسرای کتاب برگزار شد.

 

موسوی گرمارودی با انتقاد از اینکه همیشه او را فقط به عنوان شاعر آیینی می شناسند، گفت: بزرگترین افتخار من شعرهای آیینی است و همین شعرها را مایه نجاتم می دانم و امیدوارم به خاطر همین موضوع مورد لطف و عنایت ائمه قرار بگیرم. اما حرفم این است که من هفت دفتر شعر دارم که یکی از آن آیینی است. ولی هرجایی که می روم من را به عنوان شاعر آیینی می شناسند و انتظار دارند که در این زمینه برایشان صحبت کنم.

 

شاعر مجموعه «به فطرت گلسنگ» در ادامه درباره سیر تطور شعر آیینی گفت: از قرن سوم به بالا هیچ شاعری نامش نمانده است. اما در قرن سوم  هشت شاعر داریم که از مجموع آنها تنها 60 بیت برجای مانده است. شاعرانی که نام و شعرهایشان نشان می دهد که در قرن سوم به پختگی در شعر دری رسیده بودیم.

 

این شاعر سرآمد شعر انقلاب و آیینی در این باره ادامه داد: کسایی مروزی را می توان قدیمی ترین شاعری دانست که شعر آیینی از او برجای مانده است. بعد از او این سنت هم در بین اهالی شیعه و هم سنی نمونه هایی برجای مانده است.

 

گفتنی است شب شعر با موضوعات مختلف و با حضور شاعران برجسته کشور هر روز تا 25 اردیبهشت ماه در سالن فرهنگسرای کتاب بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ساعت 17:30 تا 19 برگزار می شود. فرهنگسرای کتاب در مصلی امام خمینی (ره)، ضلع شرقی بلوار امام رضا (ع)، نبش خیابان هفتم واقع شده است.

 

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...