«صدف نبوت»؛ اشعار فاطمی حاج غلامرضا سازگار
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳


در راه نمایشگاه کتاب

«صدف نبوت»؛ اشعار فاطمی حاج غلامرضا سازگار

غلامرضا سازگار از انتشار دو اثر جدید از وی در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با موضوع ائمه اطهار(ع) خبر داد.

 

 

 

 

87719_325راه‌نوا-  غلامرضا سازگار از انتشار دو اثر جدید از وی در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با موضوع ائمه اطهار(ع) خبر داد.

 

«بهار امامت» عنوان یکی از این آثار است که با محوریت سیره پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) و در حال و هوای ماه ربیع‌الاول به نظم درآمده است.

 

وی ادامه داد: کتابی دیگر با عنوان «صدف نبوت» نیز قرار است به این دوره نمایشگاه کتاب برسد. این اثر مجموعه اشعار فاطمی من است که در چند سال اخیر به نظم درآمده است.

 

سازگار که از پیشکسوتان شعر آیینی است، در اشعارش «میثم» تخلص می‌کند. برخی از شعرهای او در زمره‌ ماناترین آثار آیینی قرار می‌گیرند. اشعار این شاعر اهل بیت(ع) نه اینکه از لحاظ ادبی دارای پیچیدگی‌ها و اتفاقات زبانی خاصی باشند، بلکه اتفاقاً سهل ممتنع و همه فهم بودن زبان اشعار او باعث شده است که بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

اندیشه‌ متعالی و حرف‌های روشنگرانه در شعر به همراه سلامت کلام و صحیح و مستند بودن وقایع در بیان مدح و مراثی اهل بیت(ع) نکته‌ بسیار مهمی است که غلامرضا سازگار همیشه به آنها توجه دارد و در اشعارش کمتر می‌توان به ایرادات محتوایی برخورد. سازگار شاعری استاد دیده و مداحی پای منبر پرورش یافته است و این امر ساختار ذهنی او را بسیار سالم بار آورده است.

 

سروده ذیل نمونه‌ای از اشعار اوست که در نعت حضرت خاتم، محمد مصطفی(ص)، به محضر مقدس ایشان تقدیم شده است:

 

به بهار گفتم ثمرت مبارک
به بهشت گفتم شجرت مبارک

 

به سپهر گفتم قمرت مبارک
به وصال گفتم سحرت مبارک

 

به وجود گفتم گهرت مبارک
به شکیب گفتم ظفرت مبارک

 

به کلیم گفتم شب احمد آمد
به مسیح گفتم که محمّد آمد

***

ز خدا بوَد پر همه‌جای مکه
شده غرق، عالم به فضای مکه

 

زده پر وجودم به هوای مکه
به زمین مکه، به سمای مکه

 

به مقام کعبه، به صفای مکه
به رسول اکرم، به خدای مکه

 

به شکوه کعبه، به جلال احمد
که خداست پیدا به جمال احمد…

 

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...