پروین اعتصامی و یک نمونه در موسیقی طنز
باشگاه هواداران
×

تخصص

تایخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۳


پروین اعتصامی و یک نمونه در موسیقی طنز

محسن صفایی‌فرد
محتسب، هم نام آلبومی از عصار است و هم نام قطعه‌ای که او به کمک فواد حجازی توانست در ژانر موسیقی طنز خلق کند. اینک به مناسبت سالرز بزرگداشت بانوی شعر معاصر زنده یاد پروین اعتصامی، این قطعه را بشنوید و در مورد اهمیت این کار منحصر به فرد بیندیشید.

 

 

 

02100004010p01راه‌نوا-  موسیقی طنز؛ قالبی مغفول و مهجور که این روزها بیشتر با موسیقی روحوضی و سیاه بازی به خاطر می آید، نیست.

 

همان طور که طنز نیز اساسا با هزل و هجو و دیگر انواع شوخ طبعی متفاوت است. موسیقی طنز را همچون شعر طنز باید قالبی جدی بدانیم که با تلخند و خنده تلخ بیشتر میانه دارد و گویای اعتراض اجتماعی به بیانی لطیف و جذاب است و خنده‌اش از سر مزه پرانی و شیرین بیانی نیست.

 

متاسفانه نمونه‌های زیادی از این گونه موسیقی طنز در موسیقی ایرانی در دست نیست و این در حالی است که نه تنها در شعر سال‌های اخیر بلکه در کل گنجینه شعر فارسی، طنز جایگاه ویژه‌ای داشته است. مثلا با وجود طنز در شعر حافظ کمتر در موسیقی سنتی ایرانی، شاهد موسیقی طنز ایرانی بوده‌ایم. از این روست که باید بپذیریم موسیقی طنز باکلام تقریبا در میان آثار تولیدی ایرانی جایگاهی ندارد.
 
 
یکی از آثار مشهور در شعر طنز معاصر قطعه «محتسب» از پروین اعتصامی است که سه سال پیش توسط علیرضا عصار مورد توجه قرار گرفت. 
 
 
محتسب، هم نام آلبومی از عصار است و هم نام قطعه‌ای که او به کمک فواد حجازی توانست در ژانر موسیقی طنز خلق کند. اینک به مناسبت سالرز بزرگداشت بانوی شعر معاصر زنده یاد پروین اعتصامی، این قطعه را بشنوید و در مورد اهمیت این کار منحصر به فرد بیندیشید. 

 

 

 دانلود

 

 

 

نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • دیدگاه سید شهیدان اهل قلم درباره موسیقی

  اگر دیدید موسیقی بر محتوا غلبه دارد، گوش نکنید

  . درباره موسیقی حداقل دو جور می‌شود بحث کرد؛ این دو جور، یکی بحث فقهی درباره موسیقی است که اصلا در حد بنده نیست و آدم‌هایی مثل ما اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند که وارد بحث‌های فقهی شوند، مسایلی کاملا تخصصی است و به هیچ‌وجه در حیطه ما نیست. مسایل کاملا تخصصی به تحصیلاتی در همان زمینه احتیاج دارند. به این دلیل ...
 • دیدگاه شهید دكتر بهشتی درباره موسیقی

  آن موسیقی حرام است، که انسان را در مقابل گناه ‌بي‌پروا كند

  موسيقي‌ از نظر اسلام‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ نامه‌ شما رسيد. در اين‌ نامه‌ درباره‌ چند مطلب‌ سوال‌ كرده ‌بوديد كه‌ لازم‌ دانستم‌ به‌ اين‌ سوالات‌ طي‌ نوار، پاسخ‌ مفصل‌تري‌ بدهم‌. خواهش‌ مي‌كنم‌ كه‌ نوار را گوش‌ كنيد تا اگر باز نكته‌اي‌ به‌ نظرتان‌ رسيد بپرسيد تا پاسخ‌ بدهم‌ و ضمناً نوار را هم‌ به‌ مركز اسلامي‌ هامبورگ برگردانيد، چون‌ اين‌گونه‌ نوارها معمولا اينجا ...
 • گزیده‌ای از نظرات رهبر انقلاب در مورد موسیقی

  خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟

      خواننده خوب جبهه مستضعفین کجاست؟ بنده گاهى اوقات که مى‌بینم نوجوانى را به تلویزیون مى‌آورند که از صداى خوبى برخوردار است، دلم مى‌لرزد که آیا بناست این نوجوان، فردا، پس فردا خواننده‌ى خوبِ جبهه‌ى مستضعفین و جبهه‌ى حق شود، یا قرار است به خود و مادر و پدرش پولى بدهند، بعد هم ببرندش و یک استودیوى مجّانىِ پر زرق و برق در اختیارش ...